Rekoru kimse kaptırmıyor! Bu göle saatte 280 yıldırım düşüyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Rekoru kimse kaptırmıyor! Bu göle saatte 280 yıldırım düşüyor
Venezuela'da Catatumbo Nehri'nin Maracaibo Gölü'ne döküldüğü Venezuela'daki havza, dünyanın en çok yıldırım düşen yeri olarak bilinir. Saatte 280 yıldırımın düştüğü havza bu özelliği ile rekoru kimseye kaptırmıyor.

 

Bilim ne kadar ilerleme kaydetmiş olursa olsun, dünyada bilim dahi çözemediği olaylar ve yerler var. İşte o yerlerden birisi de saatte yüzlerce yıldırımın düştüğü Maracaibo Gölü.

 

 

 

Bu bölgede, atmosfer koşulları tam da öyledir, öyle ki atmosferdeki yüksek fırtına bulutları, her yıl geceleri yoğun şimşek fırtınaları üretir. Bu fırtınalar 10 saate kadar sürebilir ve saatte 280 yıldırım düşmesine neden olabilir.

 

Bu tür yıldırım çarpmalarına izin veren atmosferik koşullar dünyanın başka yerlerinde meydana gelebilir ve gerçekleşebilirken, Catatumbo Nehri havzası o kadar muhteşem şimşek fırtınaları üretir ki, bu bölge bir alanda en çok yıldırım düşmesi rekorunu elinde tutar.

 

Araştırmacılar, nehir havzasındaki bataklık üzerinde oluşan metan gibi doğal gazların, yıldırım çarpmalarının sıklığını etkileyip etkilemediğini son birkaç on yılda tartıştılar.

 

 

 

Bazı araştırmacılar, yıldırım miktarının ana kayadaki uranyumdan kaynaklanabileceğini iddia ediyor. Bazıları gazların diğer atmosferik koşulların etkilerini artırdığına inanırken, diğerleri gazların yıldırımın rengini yalnızca sarı veya turuncu bir renk alacak şekilde bozduğunu iddia ediyor.

 

Yine de diğerleri, güneşin doğuşu ve batışı sırasında gökyüzünün renklenmesiyle aynı şekilde, renk bozulmasının mesafeden ve ışığın parçacıklar arasında kırılmasından kaynaklandığına inanıyor.

 

Ayrıca Catatumbo'da şimşeklerinin gök gürültüsü oluşturmadığı, aslında tüm şimşeklerin gök gürültüsü ürettiğine dair bir efsane vardır; eğer bir gözlemci gök gürültüsünü duymuyorsa, bunun nedeni kişinin çok uzakta olmasıdır. Kaynak: gohighbrow

 

Meteoroloji 5 günlük hava tahmin raporunu yayınladı! Marmara Bölgesi yağmura teslim olacakÖnceki Haber

Meteoroloji 5 günlük hava tahmin raporun...

Dolar 10 TL olur mu? Dolar kaç TL, dolar ne kadar? Dolar yükselir mi? Dolar grafiğiSonraki Haber

Dolar 10 TL olur mu? Dolar kaç TL, dolar...

Yorum Yazın

Şeker hastalarıyla ilgili tedirgin eden araştırma! 13 yıl daha az yaşıyorlar
Çalıştıkları otelden 40 şişe alkol çaldılar, valizleri ele verdi
Antalya’da 40 metrelik falezlerden düşüp yaralanan kişi hayatını kaybetti
Meteroloji'den Antalya, Van ve Hakkari için yağmur, Marmara ve Ege için fırtına uyarısı
YÖREX ziyaretçi rekoru kırdı
Portakal bahçesindeki ölüm, Rusça yazılan mesajın Türkçe çevirisiyle ortaya çıktı
Raylı Sistem ilk seferine başladı
15 bin 800 lira maaş alan eski milletvekili Orhan Miroğlu isyan etti: Yoksullaştığımı hissediyorum
Otomobil alacaklar dikkat! İşte geçen ay en çok satılan ikinci el araç markaları
Genç doktor, aracıyla kamyonun altına girip hayatını kaybetti! Aile 36 saat nöbet tuttuğu için yorgun olduğunu iddia etti

Başka haber bulunmuyor!