Manavgat'ta büyük yangın... Prof. Dr. Orhan Şen'den çarpıcı uyarı: Helikopterler havada çok zor duruyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Manavgat'ta büyük yangın... Prof. Dr. Orhan Şen'den çarpıcı uyarı: Helikopterler havada çok zor duruyor
Antalya Manavgat'taki büyük yangın ile Mersin ve Adana'daki yangınlar devam ediyor. Poyraz nedeniyle yangın söndürme helikopterleri de havada durmakta güçlük çekiyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''Helikopterler şu saat itibariyle havada çok zor duruyorlar'' demişti. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında poyrazın devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt verdi. Şen, ''Bugün bu poyraz devam ediyor. Hızı da düşmeyecek gibi gözüküyor akşama kadar. Helikopterlerin de çok rahat uçuş yapmasını engelliyor. Manavgat civarında rüzgarın güneybatıya dönme ihtimali var. Bugün kuzeyde devam edecek ama yarın güneybatıya dönme ihtimali var'' dedi.

Antalya'daki yangında 3 kişi hayatını kaybetti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu sabah Oymapınar Barajı'nda mahsur kalan 10 kişiye ilişkin yaptığı açıklamada, "Helikopterle bu arkadaşları alıp getirme imkanımız maalesef yok. Helikopterler şu saat itibariyle havada çok zor duruyorlar. Sabah yönetim helikopterleriyle biz uçuşta bayağı güçlük çektik. Ama tüm yangın coğrafyasında hava araçları zorlukla faaliyetlerine devam edebiliyor." demişti. 

Manavgat, Mersin ve Adana'daki yangınlar devam ederken poyraz nedeniyle yangın söndürme çalışmaları güçlükle yapılıyor.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen, poyrazın bugün akşam saatlerine devam edeceğini söyledi. Canlı yayında önemli uyarılarda bulunan Orhan Şen, şu bilgileri paylaştı:
''Bugün bu poyraz devam ediyor. Hızı da düşmeyecek gibi gözüküyor akşama kadar. Hızlı sayılabilen bir rüzgar. Orman yangınlarında en önemli şey rüzgarın kontrolü güçleştirmesidir.

 

Helikopterlerin de çok rahat uçuş yapmasını engelliyor. Avustralya'daki yangınları hatırlarsınız belki yangınlarda yıldırımlar oluşmuştu, yıldırımlar tekrar orman yangınlarına neden olmuştu. Burada nem düşük olduğu için bu olasılığı ortadan kaldırıyor.

 

Bu bölgedeki mikro klimalar çok önemlidir. Bundan 2 sene önceki Manavgat yangınında böyle olmuştu, vadiler rüzgarın yönünü değiştirebiliyor. Manavgat civarında rüzgarın güneybatıya dönme ihtimali var. Bugün kuzeyde devam edecek ama yarın güneybatıya dönme ihtimali var. 

 

Rüzgar dönerse hızı azalır o bakımdan iyi bir şey. Ekiplerin rüzgar yönüne göre yayılma hızını düşünüp tedbir alması gerekir. Güneybatılı rüzgara dönünce nemi de arttıracak esasında ama takip etmek lazım. Bugün öğleden sonra akşama doğru azalma olabilir ama yine de 30-50 km hızında rüzgar esebilir.''

 

 

Kaynak:Hürriyet

Son dakika... Antalya Manavgat'tan sonra bir ilçe daha yangın kâbusunu yaşıyor! 'Evlerin yüzde 80'i yandı'Önceki Haber

Son dakika... Antalya Manavgat'tan sonra...

Bülent Ersoy'un makyajsız haliSonraki Haber

Bülent Ersoy'un makyajsız hali

Yorum Yazın

Türkiye'nin yerli aracı TOGG, Teknofest'te ziyaretçilerini bekliyor
İntihara teşebbüs eden adamın nezaketi polisi bile şaşırttı
Bu havalara aldanmayın! Meteoroloji uyardı, sıcaklıklar 10 derece birden düşecek
Kapadokya Ürgüp'te sahneye çıkan Buray'ın 12 bin TL'lik sazı çalındı
Sürücünün el frenini çekmeyi unuttuğu kamyon otomobile çarptı
iPhone 13'lerin Türkiye fiyatları belli oldu! 8 aylık maaş ile 1 TB'lık iPhone 13 Pro Max satın alınamıyor
Halk arasında şifalı sanılıyor ama hastalık yayıyor! İnsanlar mikroplu su için Muş'a akın ediyorlar
Masterchef'te gergin anlar! Mehmet Şef, yarışmacıyı stüdyodan kovdu
Sahibi tarafından ağaçlık alanda gezmeye çıkarılan köpek, 14. yüzyıldan beri kayıp olan hazineyi buldu
Devletten aldığı destek ile çitlembik yağı üretti, kilosu 200 liradan satılıyor

Başka haber bulunmuyor!