Honda, 24 yıl sonra Türkiye'deki fabrikasını kapattı! İşte kararın arkasındaki gerçekler

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Honda, 24 yıl sonra Türkiye'deki fabrikasını kapattı! İşte kararın arkasındaki gerçekler
Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Honda fabrikası, 24 yıllık üretim sürecinin sonrasında son Honda Civic Sedan'ın da banttan inmesiyle kapatıldı. Honda'nın fabrikayı kapatma nedeniyle ilgili olarak çeşitli iddialar ortaya atılırken, asıl nedeninin emisyon değerleri baskısı ve elektrikli modellere yoğunlaşma isteği olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan uzmanlar ise Honda'nın çekilme nedenlerinden ilkini düşük üretim ve satış hacmi olarak gösteriyor.

24 yıldır Türkiye'de otomobil üretimi yapan Honda, Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki fabrikasını kapatma kararı aldı. Dünya otomobil devinin aldığı karar sonrası ise muhalefet kararı hükümete bağlayarak eleştirilerde bulundu. Ancak Honda'nın aldığı bu kararının arkasında tamamen şirketin iç dinamikleri ile ilgili birçok neden bulunuyor.

 

HONDA'NIN KARARI EMİSYONDA GİZLİ

Honda'nın Türkiye ve Avrupa'dan çekilmesindeki ana karar aslında emisyonda gizli. Honda emisyon değerleri baskısı ve bundan dolayı elektrikli modellere yoğunlaşacağı için bu kararı alarak İngiltere ve Türkiye'den Asya'ya geri çekildi. Yani Honda'nın kararında hükümetle ya da Türkiye ile ilgili bir sebep bulunmuyor.

 

DÜŞÜK ÜRETİM VE SATIŞ HACMİ ETKİSİ

Honda'nın Türkiye ve Avrupa'daki üretimi durdurma kararını değerlendiren Japon finans ve otomotiv uzmanı Osamu Katayama, çekilme nedenlerinden ilkini düşük üretim ve satış hacmini gösterdi, ikinci nedeninse Honda otomobillerinin, Avrupa'da uygulanan yüksek çevre güvenliği standartlarını tam olarak karşılayamaması olduğunu kaydetti.

 

FABRİKA HABAŞ'A DEVREDİLDİ

Öte yandan Katayama "Toyota'nın hem Türkiye'de, hem de İngiltere'de otomobil üretmeye devam edeceği ve oralardan çekilme niyetinde olmadığı bilgisine sahibim" dedi.

Açıklamaya göre Honda Türkiye, Gebze'deki tesisini HABAŞ Topluluğuna devredecek. HABAŞ, geçtiğimiz mart ayından bu yana tesislerde Honda'nın üretimini sürdürüyordu. Fabrikayı devralan HABAŞ'ın önümüzdeki dönemde tesiste nasıl bir faaliyet yürüteceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Honda, 24 yıl sonra Türkiye'deki fabrikasını kapattı! İşte kararın arkasındaki gerçekler

Çiftçinin çöpe attığı ıskarta limon, marketlerde kilosu 6 liradan satılıyorÖnceki Haber

Çiftçinin çöpe attığı ıskarta limon, mar...

Oto galerilerdeki fiyatlar bayileri geri bıraktıSonraki Haber

Oto galerilerdeki fiyatlar bayileri geri...

Yorum Yazın

Şeker hastalarıyla ilgili tedirgin eden araştırma! 13 yıl daha az yaşıyorlar
Çalıştıkları otelden 40 şişe alkol çaldılar, valizleri ele verdi
Antalya’da 40 metrelik falezlerden düşüp yaralanan kişi hayatını kaybetti
Meteroloji'den Antalya, Van ve Hakkari için yağmur, Marmara ve Ege için fırtına uyarısı
YÖREX ziyaretçi rekoru kırdı
Portakal bahçesindeki ölüm, Rusça yazılan mesajın Türkçe çevirisiyle ortaya çıktı
Raylı Sistem ilk seferine başladı
15 bin 800 lira maaş alan eski milletvekili Orhan Miroğlu isyan etti: Yoksullaştığımı hissediyorum
Otomobil alacaklar dikkat! İşte geçen ay en çok satılan ikinci el araç markaları
Genç doktor, aracıyla kamyonun altına girip hayatını kaybetti! Aile 36 saat nöbet tuttuğu için yorgun olduğunu iddia etti

Başka haber bulunmuyor!