Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek
Önümüzdeki süreçte kısıtlamaların kaldırılacağına işaret eden Bakan Koca, kişisel tedbirlerin ön planda olacağını belirtti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hayatımıza giren maske kullanımı zorunluluğu açık alanlarda kalksa da, kapalı mekanlarda devam ediyor.

Vaka sayılarındaki düşüş ve yoğun bakım ünitelerinin kapanması, maske zorunluluğunun kalkacağına dair umutları artırıyor.

Bursa'ya resmi ziyarette bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kentin valilik binasında koronavirüs tedbirlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Koronavirüsün artık gündemden çıkmaya çok yaklaştığına değinen Bakan Koca, 20'den fazla ilde yoğun bakım hasta sayısının sıfır olduğunu hatırlattı.

Bilim Kurulu çarşamba günü

Diğer yandan hatırlatma dozlarına vurgu yapan Bakan Koca, maskelerin çıkarılmasının beklendiği Bilim Kurulu toplantısı için de tarih verdi.

Çarşamba günü gerçekleşecek Bilim Kurulu toplantısının kritik olduğunu ifade eden Bakan Koca, kısıtlamalara yönelik olumlu açıklamalarda bulundu.

"Kişisel tedbirler devreye girecek"

Kısıtlamalarla ilgili, "Önümüzdeki dönem kısıtlama değil kişisel tedbirler devreye girecek. Omicron öncesi hastane yükü 4 de bire inmiş durumda." diyen Bakan Koca, kapsamlı değerlendirmeler yapacaklarını ifade etti.

"Toplantılarımızın en önemli gündem maddesi sağlık yatırımları"

Bakan Koca, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Sağlık hizmetlerimizin kapsamlı değerlendirmesini yapmak, Sağlık yatırımları incelemek ve sağlık çalışanlarımıza bir araya gelmek için yeşil Bursamızdayız.

Sağlık alanındaki ihtiyaçları ve desteklerin belirleneceği toplantılarımızın önemli gündem maddesi sağlık yatırımları.

Bursa ülkemizin en hızlı büyüyen illerimizden. Pandemi döneminde şehir hastanemiz önemli bir yükümüzü aldı. Şu an yapımı süren 18 inşaatımız devam etmekte. Hemşehrilerimizin nitelikli sağlık hizmetlerimize erişebilmesi sağlık personellerimizin sayesinde. Nitelikli insan kaynağımız 20 yılda dört kattan fazla ulaşmış durumdayız.

 

Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek #1

 

Koronavirüs servisleri kapanıyor

Koronavirüs salgını hala gündemde olsa da zihnimizden çıkarma zamanı geldi. Aşı ile korunarak günlük hayatı sürdürmek istiyoruz. Yoğun bakımlardan hastalar azalmakta ve koronavirüs servisleri kapanmaktadır.

Çarşamba günü yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısı en önemli toplantılarımızdan biri. Bugünkü program oldukça yoğun. Bugünün ve geleceğin hekimleri öle bir araya geleceğiz.

 

Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek #2

 

Salgın en düşük düzeyde

Ardından il yönetimleri ile birlikte değerlendirme toplantısı olacak. Hastane ziyaretleri gerçekleştireceğiz. Salgın her geçen gün gündemimizde çıkmaya başladı dün itibariyle 3 bin 200'e düştü. Ve en düşük olan düzeye geldi. Vefat sayısı azaldı. Ek bir hastalığı olmayan vefat eden hastamız yok.

Bu yıl Sağlık Bakanlığı kadrolarının üzerindeki adaletsiz durumu düzenlemek üzere meclisten kanun geçti. Yasanın geçmesini bekledik. ÖSYM tarafından bugün açıklanacak. 11 bin 500 e yakın uzmanlık öğrencisi kadrosu açıklanacak.

Bursa’da 50’ye yakın vakamız var. Vefatlar giderek azaldı. Covid Bursamızdan da giderek sıfıra doğru iniyor, sıfıra önümüzdeki haftalarda ulaşacağımızı söyleyebilirim."

 

Fahrettin Koca: Kısıtlamalar değil, kişisel tedbirler devreye girecek #3

 

Piyasalar, Merkez Bankası'nın faiz kararına odaklandıÖnceki Haber

Piyasalar, Merkez Bankası'nın faiz karar...

Binali Yıldırım, gençlerle bir araya geldiSonraki Haber

Binali Yıldırım, gençlerle bir araya gel...

Yorum Yazın

Büyükşehir Belediyesi 19 Mayıs’ı törenle kutladı
Alanya’da orman yangını
Antalya’da selde 48 küçükbaş hayvan telef oldu
Göç İdaresi, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokayev ile masa tenisi oynadı
Suriye'nin kuzeyinde briket evlerin inşası devam ediyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücrete zam sinyali
Konut finansmanında 3 yeni paket geliyor
TÜSİAD Başkanı Orhan Turan'dan asgari ücret artışına yeşil ışık

Başka haber bulunmuyor!