El Yapımı Sepetler Plastik Kovalara Direniyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERDEN BİRİDE EL YAPIMI SEPETLER. GEÇMİŞTE SEBZE VE MEYVENİN TAŞINDIĞI, ÇİFTÇİNİN VE ÇOBANIN AZIĞINI KOYDUĞU SEPETLER, ARTIK NEREDEYSE YOK OLMAK ÜZERE. KARGI DALLARINDAN YAPILAN SEPETLER SAĞLIKLI OLMALARININ YANISIRA NOSTALJİK ÖZELLİĞİYLE DE İLGİ ÇEKİYOR AMA SEPETÇİLİĞİN SON TEMSİLCİLERİNDEN ALİ DÖNMEZ, 45 YILDIR YAPTIĞI MESLEĞİNİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR.

Plastik kovalar çıktıktan sonra sepet mesleğine ilgi de haliyle azaldı.

Antalya'nın Akseki ilçesinde 53 yaşındaki Ali Dönmez, yaklaşık 45 yılını verdiği sepetçilik mesleğinin yok olmaması için uğraş veriyor. Dönmez sepet yapmayı babasından 7 yaşında öğrenmiş ve mesleğini sürdürmeye çalışıyor.

 

Çeşitli büyüklüklerde sepet yapan Dönmez'in yaptığı sepetler büyüklüğüne göre yarım saat ila 2 saat arasında tamamlanıyor.

 

KARGI VE HAYIT DALLARINDAN YAPILIYOR

Sepeti örmek için kargı ve hayıt dallarını kullanan Dönmez, ölçümler yaparak ortasını buluyor. Hayıt dallarıyla öncelikle sepetin dip kısmını örülüyor v e mersin çubuğuyla tabanını örme işlemi yapıyor.

 

İskeleti oluşturduktan sonra kargı çubuğunu bıçakla dörde bölerek sepeti örme işlemini tamamlıyor.

 

Sepet ustası Dönmez'in tek sıkıntısı mesleğinin yeni nesil ürünlere yenik düşmesi Diğer sepet ustaları da plastik kovaların el yapımı sepetlerin yerini almasından şikayetçi. 

Denetimlere Rağmen Sosyal Mesafe YokÖnceki Haber

Denetimlere Rağmen Sosyal Mesafe Yok

Zehir Taciri Operasyonla YakalandıSonraki Haber

Zehir Taciri Operasyonla Yakalandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!