Dokuma Park'a Zeytinli Sarnıcı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
KEPEZ BELEDİYESI, ANTALYA’NIN ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR MIRASINI DAHA AÇIK HAVA MÜZESİ HALİNE GETİRDİĞİ DOKUMA PARK’A GETİRDİ. PARK ALANINDAKİ BOTANİK BAHÇENİN İÇERİSINE TARİHİ ZEYTİNLİ SARNICI’NIN BİR BENZERI YAPILDI.

Kepez Belediyesi, kültür, sanat ve müze adası haline getirdiği eski Dokuma Fabrikası yerleşkesini, kültürel objelerle zenginleştirmeye devam ediyor. Türkiye’nin önemli 84 mimari eserin minyatürünün açık hava müzesinde sergilendiği Dokuma alanında, Antalya’nın önemli bir kültür mirası olan Elmalı Arı Sereni ile Likya Tahıl Ambarı’nın birebir kopyası yapılmıştı.

 

 

Yörük kültürü Dokuma’da  Adeta açık hava müzesi haline gelen eski Dokuma Fabrikası yerleşkesine şimdi de su kültürünün önemli bir objesi kazandırıldı. Geçtiğimiz yıllarda Yörük göç kültürünün ilçedeki son tanıkları olan 9 adet sarnıcın çevre düzenlemesini yapan Kepez Belediyesi, bu tarihi su saklama yapısının bir örneğini Dokuma alanında sergileyecek.

 

Kepez Belediye Başkanı yapımı süren sarnıcın inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Dokuma alanındaki 74 ayrı türde 400 ağaç, 5 bin bitki ile 7 adet tematik bahçenin bulunduğu Botanik Park’ın içerisine, kentin bir kültür mirasını geleceğe taşımak ve suyun önemine dikkat çekmek amacıyla sarnıç inşa edildi.

 

 

Botanik Parka, görsel sanatlar uzmanlarınca Antalya’nın tarihi göç yolu üzerinde bulunan ve Anadolu Selçuklu dönemi izlerini taşıyan Zeytinli Sarnıcı’nın birebir örneği yapıldı. Sarnıcın yapımında Dokuma alanında çıkan taşlar kullanıldı.


Botanik Bahçeyi ziyarete gelen, DokumaPark’a gezmek için gelen herkese sarnıçları, Antalya’nın kültürel mirasını gösterilecek.

6 Araçlı Zincirleme KazaÖnceki Haber

6 Araçlı Zincirleme Kaza

Mobese Takipli Uyuşturucu OperasyonuSonraki Haber

Mobese Takipli Uyuşturucu Operasyonu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!