Kanal V
Bankalara İbraz Edilen Çek Tutarı Arttı

Bankalara İbraz Edilen Çek Tutarı Arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Şubat ayı çek raporunu göre, 2018 yılının ilk iki ayında bankalara ibraz edilen 397 bin keşideciye ait 3,9 milyon adet çekin toplam tutarı 155 milyar TL oldu.


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, Şubat ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre, 2018 yılının ilk iki ayında bankalara ibraz edilen 397 bin keşideciye ait 3 milyon 900 bin adet çekin toplam tutarı 155 milyar TL oldu. 2017 yılının aynı dönemine göre; çek tutarı yüzde 23, keşideci sayısı yüzde 0,3, çek adedi ise yüzde 6 arttı.

KARŞILIKSIZ İŞLEMİ YAPILAN ÇEK SAYISI AZALDI
Şubat ayında, bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 15 bin keşideciye ait 73 bin adet çekin toplam tutarı 3 milyar 200 milyon TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 5,3 bin keşideciye ait toplam 368 milyon TL tutarındaki 9,6 bin adet çek daha sonra ödendi.
Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı yüzde 16, keşideci sayısı yüzde 34, adet ise yüzde 32 azaldı.
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı düştü
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puan azalarak yüzde 2,1, adet olarak ise 0,8 puan azalarak yüzde 1,9 oldu.

KARŞILIKSIZ İŞLEMİ YAPILAN ÇEKLERİN İL BAZINDA DAĞILIMI
Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ve keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 7,7 ile Osmaniye, yüzde 6,9 ile Mardin, yüzde 5,5 ile Artvin, yüzde 5,1 ile Sivas ve yüzde 4,8 ile Kırıkkale oldu.
(İHA)CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI'NDA İŞADAMLARI VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI TEMSİLCİLERİYLE BİRARAYA GELDİ. HÜKÜMETİN İŞ…

Bankalar bayram tatilinde açık mı sorusu, bu dönem içerisinde hesap ve nakit işlemleri bulunan kişilerce araştırılmaya başlandı. Bakanlar Kurulu…

18 MART 2018 PAZAR REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI! BUGÜN EN ÇOK İZLENEN PROGRAMLAR HANGİLERİ? 18 MART 2018 PAZAR REYTİNG SIRALAMASINDA…

Kaynak: İHA

Editör: KanalV Editör 4

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.