Vizesiz Gidebileceğiniz 10 Avrupa Ülkesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Vizesiz Gidebileceğiniz 10 Avrupa Ülkesi
Yurtdışı seyahat planı yapanların en büyük kaygılarından biri gidilecek ülkenin vize isteyip istememesi. Bir sürü evrak, bürokratik işlem, zaman ve para kaybıyla uğraşmak yerine bir hafta sonu tatili niteliğinde, vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler adeta imdada yetişiyor. Türkiye’den 2-3 saatlik uçuş mesafesinde bulunan vizesiz Avrupa ülkeleri, tatil ve seyahat planları için ideal. İşte sadece hafta sonunu değerlendirmek için bile tercih edilebilecek ülkeler vize derdi olmaması nedeniyle tercih edebileceğiniz 10 Avrupa ülkesi.
Kaptan İlaçlama

1- Makedonya

makedonya ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı Devleti’nin yıllar boyu egemen olduğu Makedonya, Avrupa’da kendine has kültürünü ve özelliklerini korumayı başaran ülkeler arasında. Uzun yıllar süren Osmanlı hakimiyetinin izlerini her yerde sıklıkla görülebildiği ülkede, başkent Üsküp görülmeye değer yerler arasındadır. Manastır, Kırçova, Struga, Kalkandelen gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme gösteriyor. Türk vatandaşları Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyor.

2- Arnavutluk

arnavutluk turistik ile ilgili görsel sonucu

Avrupa’da kendine has kültürünü korumayı başaran ülkelerden bir diğeri de Arnavutluk’tur. Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikte olan bu ülkede de fazlaca Osmanlı esintileriyle karşılaşılır. Başkent Tiran, Elbasan, Durres ve Vlore şehirleri gezilmesi gereken yerler arasında. Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde, ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

3- Kosova

kosova turistik ile ilgili görsel sonucu

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, 2008’de bağımsızlığını ilan etti. Balkan coğrafyasında, denize kıyısı olmayan ülkeye havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine. Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, tarihi kiliseleri, Osmanlı eserleri ve sessiz şehir yaşantısı ile farklı bir deneyim yaşatıyor. Kosova’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş hakkından yararlanabiliyor.

4- Gürcistan

gürcistan turistik ile ilgili görsel sonucu

Türk vatandaşlarının pasaportsuz, sadece kimlikle ziyaret edebilecekleri 3 ülkeden birisidir Gürcistan. Türkiye-Gürcistan arasında 2011’de yapılan anlaşma sonrası ülkemiz vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında gelir. Batum ve başkent Tiflis en çok ilgi çeken Gürcü şehirleridir. Doğal güzellikleri, Karadeniz kıyısındaki plajları ile Gürcistan, ekonomik bir tatil fırsatı olacaktır. Gürcistan’da 1 yıl süreyle kalabiliyorsunuz.

5- Belarus

belarus turistik ile ilgili görsel sonucu

Kuzey doğu Avrupa ülkelerinden denize kıyısı olmayan Belarus, geniş orman, göl ve nehirleriyle etkileyici bir coğrafyaya sahip. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Belarus’u ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması 2 ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından anlamlı bulunuyor. Başkent Minsk, Navapolatsk, Mazyr ve Gomel şehirleri görmeye değer yerlerdendir. Belarus’u ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

6- Bosna Hersek

bosna hersek turistik ile ilgili görsel sonucu

Bosna Hersek, kış sporları alanında gelişme gösteren ülkeler arasındadır. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluştuğu ülke toprakları, bozulmamış doğası ile doğa severlerin de ilgisini çekecektir. Bir dönem kanlı çatışmaların yaşandığı, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan Mostar, başkent Saraybosna ve Adriyatik kıyısındaki Neum şehri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bosna-Hersek 6 ay içinde 90 günü aşmayan ziyaretlerde Türklerden vize istemiyor.

7- Karadağ

karadağ turistik ile ilgili görsel sonucu

Balkan ülkeleri arasında doğal güzellikleri ve kale şehirleri ile tanınan Karadağ, engebeli coğrafyanın yarattığı olumsuzluklardan günümüzde turizm sayesinde olumlu bir şekilde faydalanıyor. Adriyatik’in incisi olarak adlandırılan Karadağ’da Budva, Kotor gibi sahil şehirleri ile Sveti Stefan Adası oldukça popüler yerler arasındadır. Başkent Podgorica ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski başkent Cetinje de en çok ilgi gören yerler arasında. Karadağ 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

8- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

kktc turistik ile ilgili görsel sonucu

Akdeniz’in en büyük 3. adası olan Kıbrıs tam anlamıyla bir turizm merkezi. Akdeniz’in en güzel kumsallarının bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne Türk vatandaşları kimlikleri ile giriş yapabiliyor. Başkent Lefkoşa, lüks konaklama tesisleri ile Girne ve adanın doğu sahillerinde yer alan Gazi Mağosa, KKTC‘nin en popüler yerlerinden. Deniz, kum, güneş turizmi ile öne çıkan adada, çok sayıda kültürel, tarihi eser ve ören yeri bulunuyor.

9- Sırbistan

sırbistan turistik ile ilgili görsel sonucu

Avrupa’nın en ekonomik ülkeleri arasında bulunan Sırbistan, başkent Belgrad başta olmak üzere Novi Sad, Novi Pazar, Nis gibi şehirleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Sıcakkanlı, açık görüşlü insanların ve lezzetli yemeklerin olduğu ülkede, Belgrad gece hayatı dillere destan. Türk vatandaşları Sırbistan’a 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabiliyor.

10- Ukrayna

ukrayna turistik ile ilgili görsel sonucu

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna‘nın birçok şehri Türkiye’den 1-2 saatlik uçuş mesafesinde. Avrupa’nın en çok turist çeken 8. ülkesi olan Ukrayna, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değer taşıyan birçok yeri ile tercih ediliyor. Ülkeyi baştan sona kat eden Dinyeper Nehri kıyıları görmeye değer. Başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson ve Donetsk öne çıkan şehirler arasında. Türk vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları 60 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaf. Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’a gibi Ukrayna’ya da pasaport gerekmeden nüfus cüzdanı ile giriş yapabiliyoruz.

Ayrıca coğrafi olarak Avrupa kıtasında yer alan Ermenistan, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkeler de vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Anahtar Kelimeler:
TEM'de Askeri Araç Hareketliliği!Önceki Haber

TEM'de Askeri Araç Hareketliliği!

Antalya'da Tecavüze 'Varis'li SavunmaSonraki Haber

Antalya'da Tecavüze 'Varis'li Savunma

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!