TOD Batı Akdeniz'den Lara Kumulları ve Obruk Ormanına Gezi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TOD Batı Akdeniz'den Lara Kumulları ve Obruk Ormanına Gezi
Türkiye Ormancılar Derneği(TOD) Batı Akdeniz Şubesi, Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında Lara kumulları ve obruk ormanına gezi düzenledi. 

Muratpaşa Belediyesi’nin de katkı verdiği etkinliğe aralarında Antalya Kent Konseyi üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi katıldı. Dernek Başkanı ve aynı zamanda Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, amaçlarının Antalya’nın çok fazla bilinen ama önemi pek fazla anlaşılmayan bu iki alana kamuoyunun dikkatini çekmek olduğunu belirterek, “Ne yazık ki bu ormanların içerisi büyük ölçüde çöplük olarak kullanılıyor, değerlendirilmiyor. Bizim bu geziden amacımız hem Antalya kamuoyunun hem Antalya’da karar vericilerin, kanaat önderlerinin dikkatini bu iki ormana çekmek” dedi.
Vatandaş için düzenlenmeli
Ormanların insanların kullanabileceği, rekreasyon ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri düzenlenmiş kaliteli mekanlar haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Neyişçi, “Böylesine bir düzenleme bu ormanların korunmasına çok önemli katkılar sağlar, hem de insanlar bu ormanlardan yararlanır. Bu ormanlarla kendi sağlıkları, yaşam kaliteleri arasında direkt bağlantılar ihtiyacını duyabilir veya bu gerçekle karşı karşıya gelirler” diye konuştu.
Yasaklar turizme düşman yapıyor
Türkiye’deki genel anlayışın, bu tür alanları insanların kullanımına açmak yerine insanlara yasaklamak şeklinde geliştiğini söyleyen Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Türkiye’de bu tür doğal veya kültürel değerler olursa olsun, devletin veya işte yöneticilerin genel tercihleri genellikle şöyle; Biz ne yapsak etsek de insanların işte bu orman üzerindeki, bu kumul üzerindeki, bu dağ ve göl üzerindeki etkilerini en aza indirsek. Bu çok yanlış bir şey. Oysa karar vericilerin, yöneticilerin ve halkın temel talebinin şu olması lazım; Ya biz ne yapsak, etsek de bu ormanın, bu kumulun, bu dağın bu gölün insanlar üzerindeki etkisini en yüksek noktaya çıkarsak. İnsanlardan bundan olumlu yönde etkilendiği zaman bu değerlerin korunması üzerinde çok daha etkili olabilirler. Yani yasaklayıcı değil, koruma kullanma dengesi içersinde kullandırıcı, fayda sağlayıcı bir yaklaşımın gerçekleşmesi gerekir. Ormanların yasaklanması, sahillerin tel örgülerle çevrilmesi olumsuz etkileri de oluyor, insanlar turizme düşman oluyor. Eskiden girdiğiniz denize bugün tel örgüler nedeniyle, turistik tesisler nedeniyle giremiyorsanız o zaman turizmi istemiyorum diyorsunuz. İnsanlarla değerler arasındaki ilişki olumsuz gelişiyor o zaman.”
Yaklaşık dört saat süren etkinlik sırasında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Melike Azğın ve İrem Korkmaz’ın kumul alanda verdiği konser ise büyük bir ilgiyle izlendi.

Anahtar Kelimeler:
Emine Erdoğan'dan ilk özçekimÖnceki Haber

Emine Erdoğan'dan ilk özçekim

Cumhurbaşkanı Erdoğan:Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!