Miniklerden Kum Tanelerine 'Estetik' Dokunuş

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Miniklerden Kum Tanelerine 'Estetik' Dokunuş
Dünyanın birçok ülkesinde okul öncesi çocuklara uygulanan kum sanatı eğitimi, çocukların yeteneklerini ortaya çıkarırken, el becerileri ve hayal gücünü geliştiriyor.

Dünyanın birçok ülkesinde okul öncesi çocuklara uygulanan kum sanatı eğitimi, çocukların yeteneklerini ortaya çıkarırken, el becerileri ve hayal gücünü geliştiriyor.

Sanat ve tasarım atölyelerinde alternatif eğitim alan 3 ila 6 yaş arasındaki minikler kum, ışık ve cama hayallerini yansıtıyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yeşim Fazlıoğlu, yaptığı açıklamada, sanat eğitiminin özellikle çocukların yaratıcılıklarının gelişimi için önemli olduğunu söyledi.

Çocukların erken dönemde sanatın farklı dalları ile tanışmasının estetik becerilerini geliştirdiğini belirten Fazlıoğlu, "Resim, müzik, seramik, dans ve sunum çocukların kendini ifade etme becerilerini desteklemektedir." dedi.

Sanat eğitiminde farklı materyaller kullanılmasının çocukların düşünce yapılarının gelişimine katkı sağladığını ifade eden Fazlıoğlu, "Sanat eğitimi çocukların problem çözme becerilerinin gelişimi için önemlidir. Kum çalışmaları bu eğitim içinde popüler olarak yerini almakta ve çocukların gelişimlerine katkı sağlamaktadır." ifadelerini kullandı.

"Çocuk iç dünyasını kuma yansıtır"

Tasarım çocuk atölyesi sanat ve doğa eğitimcisi Sevda Mutlu Öğütçü de dünyanın birçok ülkesinde okul öncesi çocuklara alternatif eğitim kapsamında sanat eğitimi verildiğini söyledi.

Ailelerin ve eğitimcilerin çocuklarını bu eğitimler sırasında gözlemlemesi gerektiğini vurgulayan Öğütçü, kum sanatı eğitiminde miniklerin yeteneklerini ve gelecekte olmak istediği yeri yada mesleği atölyede kumla yansıtabileceğini kaydetti.

Kızı sanat atölyesinde eğitim alan Emine Polat da kızının 3,5 yaşında olmasına rağmen var olan potansiyelini kum sanatıyla ortaya çıkardığını ifade etti.

Anahtar Kelimeler:
Evini Müzeye DönüştürdüÖnceki Haber

Evini Müzeye Dönüştürdü

Gündelikçilikten İş KadınlığınaSonraki Haber

Gündelikçilikten İş Kadınlığına

Yorum Yazın

Şahap Kavcıoğlu'ndan döviz kurlarına ilişkin açıklama
Dolar, otomobil piyasasını da vurdu: 200 bin TL'nin altında iki araç kaldı
Altın orana göre en güzel kedi ırkları açıklandı: Aralarında Ankara kedisi de var
Küçük Müslüme'nin dedesi biyolojik babası çıktı
Akdeniz'de İngiliz F-35 uçağının düşme nedeni, unutulan yağmurluk
Merkez Bankası, Finansal İstikrar Raporunu yayınladı
Öztürk Yılmaz: CHP 15 Temmuz'u önceden biliyordu
AK Parti'den dövizdeki artışa çözüm için yol haritası
Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler Listesi
Emeklilik maaşını artırmanın altın kuralları

Başka haber bulunmuyor!