Kent Ağacı Salon Çamı Oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kent Ağacı Salon Çamı Oldu
En güzel kent ağacı salon çamı oldu

Muratpaşa Belediyesi’nin Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi ve Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) işbirliğinde düzenlediği ‘1. Antalya Kent Ağaçları Güzellik Yarışması’nda ‘salon çamı’ en güzel kent ağacı seçildi. 
Muratpaşa Belediyesi’nin Dünya Ormancılık Günü ve 22-26 Mart Ormancılık haftası dolayısıyla, Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi ve AKSAN işbirliğinde düzenlediği ‘1. Antalya Kent Ağaçları Güzellik Yarışması ve Süs bitkileri Festivali’, Antalyalıların oylarıyla seçilen en güzel kent ağaçlarına ödüllerinin verildiği törenle sona erdi.

 

Antalyalılar seçti


Kent Ağaçları Güzellik Yarışması için Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nda hafta boyunca, peyzaj firmaları en güzel ağaçlarını sergiledi. Yarışmaya katılan ağaçlar için festival ziyaretçileri Kent Meydanı’nda kurulan sandıkta oy kullandı. 26 Mart Pazar günü saat 15.00’de sona eren oylamanın ardından, sandıklar açıldı ve sayıma geçildi.
Doç. Dr. Meryem Atik, Sema Nur Kurt, Ebru Manavoğlu, Mehmet Rıza Ünlü, Teoman Akçalı, Doç. Dr. Ali Kavgacı’dan oluşan jüri de seçimini tamamlamasının ardından iki oylama sonucu birleştirildi “Kentim İçin en Güzel Ağacı Seçiyorum” başlığıyla düzenlenen yarışmanın sonucu belirlendi.

 

En güzel ağaçlar


Antalya Kent Ağaçları Güzellik Yarışması’nda salon çamı birinci seçilirken 2’nci kamkat ağacı oldu. Yarışmada 3’üncülük ödülü ise zeytin ağacına gitti.
 

Bilinç çalışması


Ağaçlarıyla dereceye giren peyzaj firmalarına ödüllerini Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi’yle birlikte takdim eden Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal bu yıl ilki düzenlenen etkinliğin bilinç çalışması olduğunu söyledi.
Projenin bu yanıyla bina cepheleri sağlıklılaştırma projesinden farkı olmadığını aktaran Başkan Uysal, “Tercih ettiğimiz renkleri beğenenler var beğenmeyenler ama sonuçta kentin boyanmasına kafa yorulmasını sağlıyoruz. ‘Turizmin başkenti nasıl olmalıdır, nasıl değerlendirilmelidir, kent kimliğine görselliğin katkısı nedir?’ onu tartışmak istiyorduk. Büyük ölçüde de başarılı olduk” diye konuştu.
Bu çalışmayla da bir kent dekoru ve yaşayan organizma olarak şehir ağaçlarına kafa yorulmasına sağladıklarını belirten Başkan Uysal, “Bu da Türkiye’ye yayılabilecek güzel bir tartışmayı tetikliyor. Gelecek yıl daha gelişmiş bir çalışma olacağını zannediyorum” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Antalya'nın bir hayali daha gerçek oluyorÖnceki Haber

Antalya'nın bir hayali daha gerçek oluyo...

“19 terörist etkisiz hale getirildi”Sonraki Haber

“19 terörist etkisiz hale getirildi”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!