Hayatında Paraya Yer Yok

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hayatında Paraya Yer Yok
Kendi yiyeceklerini yetiştiriyor, güneş enerjisi panelinden elektrik üretiyor. ''Hayatımda hiç bu kadar mutlu ve bu kadar formda olmamıştım''.
Sanax İnşaat

31 yaşındaki Mark Boyle, Kasım 2008'de para kullanmayı bıraktı. Şu anda İngiltere'nin Bristol kenti civarında bedava bulduğu bir karavanda yaşıyor ve sadece gönüllü işler yapıyor.

Kendi yiyeceklerini yetiştiriyor, güneş enerjisi panelinden elektrik üretiyor. Cep telefonu sadece gelen aramalara açık; dışarıyı arayamıyor ve güneş enerjisiyle çalışan bir dizüstü bilgisayar kullanıyor. Sadece sebze yiyor.

2007 yılında "bedava ekonomi" isimli bir internet sitesi kurdu ve insanları bu site üzerinden yeteneklerini ve sahip olduklarını paylaşmaya teşvik ediyor. "Parasız Adam: Ekonomik bir yılın hikayesi" isimli bir kitap yazdı. Boyle, çoğu insanın çılgınlık diye nitelendireceği bu deneyimin başlangıcını şöyle anlatıyor

"Bir akşam arkadaşlarımla oturup, dünyadaki sorunlardan bahsederken böyle bir fikir aklıma geldi. Birdenbire tüm dünyadaki savaşların, küresel krizin, çevre problemlerinin hepsinin çıkış noktasının para olduğunun farkına vardım.

İşte böylelikle parayı hayatımdan çıkarmaya karar verdim. Organik yiyecekler üreten firmadaki işimi bıraktım, teknemi sattım..

Para ile satın aldığım her şeyin bir listesini yaptım ve onlarsız yaşamanın hesaplarını yaptım. Diş macunu yerine mürekkepbalığı kılçığından ve rezene tohumlarından bir karışım kullanıyorum. İpod gibi teknolojik aletlerin tümünü hayatımdan çıkardım; şu anda hayatımdaki tek müzik ağaçlardaki kuşların cıvıltısı.

Parasız bir dünyada her şey daha fazla zaman ve çaba istiyor. Fındık kaynatarak yaptığım deterjanımla çamaşırlarımı elimde yıkamak yaklaşık iki saatimi alıyor. Çamaşır makinesi ile ise yarım saatte biterdi.

Hayatımda hiç bu kadar mutlu ve bu kadar formda olmamıştım. İlk başlarda ailem çok tepki vermişti; ancak, şimdi onlar da beni destekliyor; hatta onlar da benim gibi olmaya çalışıyorlar. Para olmadan sosyalleşmek biraz zor; özellikle de benim gibi biri için.

İrlanda'da büyüdüm ve benim yetiştiğim yerde arkadaşlarına barda bira ısmarlamak erkeklik göstergesi gibidir. Şimdi bunları yapamasam da arkadaşlarımı karavanıma davet edip onlarla kamp ateşi etrafında kendi yaptığım yiyecekleri ikram etmek çok hoşuma gidiyor.

Şu anda hayatımda kimse yok; ama çıkardığım kitap ve blogum dolayısıyla birçok kadın benimle ilgileniyor. Parasız olmak bir yana, et yemiyor olmak bile bana ilgi duyacak kadın sayısını azaltıyor. Benim için hayatından parayı tam anlamıyla çıkarabilecek bir kadın bulabilmek en büyük hayalim''.

 

sonhaber.in

Anahtar Kelimeler:
Steve Jobs Hakkında BilmediklerinizÖnceki Haber

Steve Jobs Hakkında Bilmedikleriniz

Denizliden gol sesi çıkmadıSonraki Haber

Denizliden gol sesi çıkmadı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!