CNIL, WhatsApp’a Facebook ile Veri Paylaşımını Durdurmasını Emretti!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CNIL, WhatsApp’a Facebook ile Veri Paylaşımını Durdurmasını Emretti!
Geçtiğimiz yıl gizlilik politikasını değiştiren WhatsApp kullanıcı verilerinin özellikle reklam, güvenlik ve iş zekası alanında gelişim sağlanabilmesi için bünyesinde yer aldığı Facebook ile paylaşacağını açıklamıştı.

Bu adımı ile kullanıcıların ve ülkelerin yoğun eleştirilerine maruz kalan WhatsApp’a, Fransa’dan oldukça sert bir uyarı geldi. Fransa’nın kişisel gizlilik konusundaki düzenleyici mercisi ve bağımsız devlet organı olanCNIL, WhatsApp’a Facebook ile veri paylaşımını durdurmasını emretti.

Fransa: WhatsApp verileri Facebook ile paylaşılmayacak!

Gelen şikayetleri değerlendiren CNIL, WhatsApp’ın güvenlik önlemlerini geliştirme niyetinin geçerli olduğunu ancak, iş zekası gerekçesiyle bilgi paylaşımı yapılmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtiyor.İş zekası için veri toplanmasını engellemenin uygulamayı kaldırmaktan başka bir yolu olmadığını belirten yetkililer, WhatsApp’ın bu şekilde kullanıcıların temel özgürlüklerini ihlal ettiği sonunucuna vardığını ve veri paylaşımının durdurulması konusunda 1 ay süre verdiklerini açıkladı.

Bu olay veri paylaşımı konusunda Facebook ile Avrupa ülkeleri arasında yaşanan ilk gerginlik değil. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Almanya, Facebook’a WhatsApp kullanıcılarından veri toplamayı durdurmasını emretti. İngiltere ise geçen yıl Kasım ayında benzer bir şekilde Facebook’u uyardı.Bunların yanı sıra Mayıs ayında Facebook’a, yanıltıcı bilgi sağlamak ve WhatsApp numaralarını Facebook hesapları ile eşleştirmekten dolayı Avrupa Komisyonu tarafından 122 milyon dolar ceza kesilmişti.

Kaynak:shiftdelete.net

Anahtar Kelimeler:
Konyaspor'dan Şok İddia!Önceki Haber

Konyaspor'dan Şok İddia!

Medel''Forma İçin Çok Uğraştım''!Sonraki Haber

Medel''Forma İçin Çok Uğraştım''!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!