Bedelli askerlik son dakika açıklaması! Yeni askerlik sisteminde bedelli kontenjan kura çekimi ne zaman?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bedelli askerlik son dakika açıklaması! Yeni askerlik sisteminde bedelli kontenjan kura çekimi ne zaman?
Bedelli askerlik hakkında dikkat çekici bir son dakika gelişmesi yaşandı! Yeni askerlik sistemi yasası çıktığında bedelli askerlikten yararlanacak kişiler nasıl belirlenecek?
Kaptan İlaçlama

Bu konu vatandaşlar arasında en çok yanıtı merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Yeni askerlik sistemi yasası çıktığında kışlada 6 ayını dolduran 130 bin civarında asker, Ramazan Bayramı'ndan önce tezkere alabilecek. Öte yandan bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlayacak? Bedelli askerlikte 145 binlik kontenjan kurayla belirlenecek. İşte son dakika haberinin detayları...

MSB ASAL Genel Müdürü Tuğgeneral Davut Ala'nın son dakika açıklamalarına göre bu yıl bedelli askerlik başvuruları Aralık ayında bitecek. Yeni askerlik sisteminin yasalaşmasından sonra bedelli askerliğe başvuranlar arasından seçilecek 145 bin kişi kurayla belirlenecek. Bedelli askerlik için Aralık ayında çekilecek kurayla birlikte 145 bin kişilik kontenjandan kimlerin yararlanacağı belli olacak! Yeni askerlik sistemi hakkındaki son dakika detayları burada...

Asker Alma Yasa Teklifi gelecek hafta Genel Kurul'da görüşülecek. Yasa çıktığında, kışlada 6 ayını dolduran 130 bin civarında Mehmetçik, Ramazan Bayramı'ndan önce tezkere alabilecek. Bu yılki bedelli askerlik başvuruları ise aralık ayında sona erecek. Başvuranlar arasından seçilecek olan 145 bin kişi kurayla belirlenecek.

BU YIL Kİ KONTENJAN 145 BİN

Hürriyet'in haberine göre Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Asker Alma (ASAL) Genel Müdürü Tuğgeneral Davut Ala, yeni sistemle bu yıl sonunda bedelli için öngörülen kontenjanın 145 bin kişi olduğunu söyledi. Tuğgeneral Ala, "Bunların eğitimi için Silahlı Kuvvetler'in belli bir planlama yapması lazım. 145 bin rakamı da Silahlı Kuvvetler'in eğitim sürecini planlamasıyla belirlenmiştir."

"(Bedel) 15 bin lira olursa müracaat sayısı 800 bin olur, 30 bin lira olursa daha düşer, projeksiyonumuz bunun üzerine. 800 binini de bedelli yapabiliriz ama eğitecek zaman 4 yıla, 5 yıla yayılır. Herkesi değil, o sene eğitebileceğimiz kadarını seçeceğiz. 800 bin kişiden 700 bin kişiyi mi hayal kırıklığına uğratmak iyi yoksa 300 bin kişiden 100 bin kişiyi mi?" dedi."

ARALIKTA KURA ÇEKİLECEK

Ala, "Aralığa kadar müracaatları alacağız. Aralığın sonunda kurayı çektikten sonra yükümlülere tebliğ edeceğiz ödemelerini. Aralık ayında işlemleri bitireceğiz" bilgisini verdi. Şu anda yoklama kaçağı ve bakaya durumda olan 460 bin vatandaş da bedelli için son kez bu kuraya başvurabilecek" diye konuştu.

EN KALİTELİSİ KOMANDO

Yedek subay ve yedek astsubay kaynağıyla ilgili soruları da yanıtlayan Tuğgeneral Ala, şu değerlendirmeyi yaptı: "Yeterince kaliteli vatandaşımız var. Astsubay kaynağımızda da herhangi bir sıkıntımız yok. Projeksiyonumuz 5 bin kişi ama tabii bu yıllık ihtiyaca göre değişecek. Yıllık meslek yüksekokulu mezun miktarı da yaklaşık 70 bin ile 80 bin arası. Yani 80 bin kişinin içinden en kalitelilerini seçip Silahlı Kuvvetlerimizin etkin, saygın, caydırıcılığına hizmet edecek vatandaşlarımızı bulacağız."

Anahtar Kelimeler:
Uçuruma yuvarlanan traktörün sürücüsü hayatını kaybetti. Önceki Haber

Uçuruma yuvarlanan traktörün sürücüsü ha...

Antalya Adliyesi iftarda bir araya geldi     Sonraki Haber

Antalya Adliyesi iftarda bir araya geldi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!