Araştırmacılar, Akıllı Cerrahi İğnesi Geliştirdi!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Araştırmacılar, Akıllı Cerrahi İğnesi Geliştirdi!
Akıllı cerrahi teknolojiler, ameliyatların hızlı, doğru ve hasta için ağrısız geçmesi için kritik bir öneme sahip. Araştırmacılar, akıllı cerrahi iğnesi geliştirerek ultrasonik görüntü elde etmeyi başardı.

Akıllı cerrahi iğnesi ile ameliyat

University College London (UCL) ve Queen Mary University of London (QMUL) araştırmacılar yeni bir optik ultrason iğnesi geliştirmek için proje üzerinde iş birliği yaptı. Bu cerrahi iğne, kalp dokusunun gerçek zamanlı olarak görüntülenmesine olanak tanıyor. İğnenin, ameliyatın sadece daha hızlı değil aynı zamanda daha doğru yapılmasına imkanı verdiği belirtiliyor.

Sistem, özel olarak tasarlanmış bir cerrahi iğne içine minyatür bir fiber optik yerleştirilerek çalışır. İğne, ultrasonik darbeler üreten ışık darbeleri sağlar. Bu darbeler, yumuşak dokudan yansır ve gerçek zamanlı ultrason görüntüsü sağlayan bir sensörle donatılmış ikinci bir fiber optik tarafından algılanır.Domuzlarda başarılı bir şekilde test edilen iğne, 2.5 cm’ye kadar yüksek çözünürlüklü görüntü sağlıyor. Anahtar deliği cerrahisinde oldukça önemli bir gelişme olan iğne teknolojisinin, diğer anahtar deliği cerrahi araçlarında da uygulayabilmek çalışmalar yürütülüyor.

Kaynak:shiftdelete.net

Anahtar Kelimeler:
Olta Balıkçıları Antalya’da Yarıştı!Önceki Haber

Olta Balıkçıları Antalya’da Yarıştı!

Antalya'da Uyuşturucu Operasyonu!Sonraki Haber

Antalya'da Uyuşturucu Operasyonu!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!