Alanya’nın 30 yıllık teleferik özlemi haziranda bitiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Alanya’nın 30 yıllık teleferik özlemi haziranda bitiyor
Antalya’nın Alanya ilçesinde önemli turizm merkezlerinden biri olan Alanya Kalesi’ne hızlı ulaşım sağlamak amacıyla yapımına başlanan teleferik inşaatı haziranda tamamlanıyor.
Kaptan İlaçlama

Hattın direk ve istasyon ekipmanları, doğayı tahrip etmemek için helikopterle taşınmaya başlandı.

 

Alanya’nın 30 yıllık özlemi olan teleferik projesinde son aşamaya gelindi. Teleferiğin üst istasyonu ile 3’üncü ve 5’inci direklerinin monte edileceği alana doğal yaşamın zarar görmemesi için ekipmanların Alanya tarihinde bir ilk olan helikopter destekli nakil işlemi başladı. Ekipmanların taşınmasının ardından cumartesi günü saat 11.00’de üst istasyon ile 3. ve 5. direklerin montajı gerçekleştirilecek.


 

30 yıllık özlem haziranda bitiyor

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası adayı olan tarihî Alanya Kalesi’nin ulaşım ağının iyileştirilmesini hedeflediklerini belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Alanya Kalesi’nin tarihi dokusunu koruyarak kültürel varlıklarımızı daha iyi tanıtacak olan teleferik projesini haziranda tamamlayarak Alanya halkının 30 yıllık özlemini inşallah bitireceğiz” dedi.


 

"Helikopter desteği ile montajı yapılacak"

 

Damlataş Sosyal Tesisleri ile Ehmedek Kapısı arasına planlanan teleferik ve ahşap yürüme bandı projesinin sonuna yaklaştıklarını anlatan Başkan Yücel, “İki istasyon ve beş direkten oluşan teleferik tesisinin alt istasyonunun montajı tamamlandı. İstasyonun çatı montajına devam ediliyor. Direklerden de 1., 2. ve 4. direğin montajı tamamlandı. Yarın da kalan son iki direğin yani 3. ve 5. direğin montajı yapılacak. Helikopterle üst istasyonun malzemeleri nakledilecek ve montajı yapılacak. Üst istasyon ve direklerin montajı tamamlanır tamamlanmaz halatlar çekilecek. Önümüzdeki hafta da kabinlerin nakli yapılarak halatlar çekildikten sonra kabinlerin de montajına geçilecek. 2.5 yıl süren çalışmalarımızın neticesinde gerekli izinler alınarak, 2016 yılı kasım ayında inşaatına başladığımız ve 19 milyon liraya mal olan bu dev yatırımımız haziranda hizmete girecek. Bu sayede tarihi doku korunacak, bölge turizmi canlanacak, kalemizdeki kültürel varlıklarımız daha iyi tanıtılacak, Alanya’nın sosyal yaşantısı renklenecek” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Başkan Uysal’dan Pazar günkü yağlı güreşlere davetÖnceki Haber

Başkan Uysal’dan Pazar günkü yağlı güreş...

PKK operasyonunda polis ve jandarma yanlışlıkla çatıştıSonraki Haber

PKK operasyonunda polis ve jandarma yanl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!