20 Temmuz 2018, Cuma

Vatandaşları At Üstünde Selamlayan Başbakan, Herkesi Şaşırttı

Vatandaşları At Üstünde Selamlayan Başbakan, Herkesi Şaşırttı

736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nde konuşan Başbakan Yıldırım, "Kardeşliğimize gölge düşürmeye çalışanlar asla kazanamayacak." dedi. Etkinlik sonunda Yıldırım, "Kosovalı" adlı ata binip halkı selamladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Söğüt Belediyesi tören alanında düzenlenen 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nde bir konuşma yaptı. Yıldırım, "Alçaklara Söğüt Meydanı'ndan sesleniyorum, asla kazanamayacaksınız. Bu milleti, kardeşliğini asla bozamayacaksınız. Bu şanlı bayrağı asla indiremeyeceksiniz, bu ezanları asla susturamayacaksınız" dedi. Etkinliğin sonunda Başbakan Yıldırım, Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk tarafından getirilen "Kosovalı" adlı ata bindi. Alandaki vatandaşları selamlayan Yıldırım'a, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

"KÖYÜM KAYIDAN SİZE SELAM GETİRDİM" DİYEREK KONUŞMASINA BAŞLADI

 

Bu yıl 736'ıncısı düzenlenen Ertuğrulgazi'yi anma ve Söğüt Şenliğine katılmak üzere Bilecik'in Söğüt ilçesine gelen Başbakan Binali Yıldırım, önce türbeyi ziyaret etti. Ardından şenlik alanını dolduran binlerce kişiyi selamlayan Yıldırım, yaptığı konuşmaya 'Kayı boyunun bir evladı olarak köyüm Kayı'daki komşularımdan size selam getirdim' diyerek başladı.
Söğüt'te bir araya gelmenin önemine dikkat çeken Başbakan Yıldırım, konuşmasının bir bölümünde şunları söyledi:

"Bugün Söğüt'te, Alperenler Serdarı Ertuğrul Gazi'nin manevi huzurunda, bu ulu çınarın gölgesinde, tarihin en önemli hadisesinden birini hatırlamak, anmak için bir aradayız. Milletimizin yedi asrı aşan bir zamandır hiç aksatmadan gerçekleştirdiği bu müstesna gün tarihimize, manevi değerlerimize sadakatimizin en büyük göstergesidir. Ne mutlu bize ki Ertuğrul Gazi bilgeliğinin 7 asır önce bu topraklarda bıraktığı bu tohum bugün halen bölgesiyle üç kıtayı serinleten bir çınar olma haşmetini koruyor. Ne mutlu bizlere ki o günlerden bu günlere bu büyük millet varlığını, istiklalini koruma iradesinden zerre kadar tereddüt, zaafiyet göstermeden yoluna devam ediyor. 736 yıl önce bu topraklarda birbirinden müstakil yaşayan, anlaşmazlıklarla gücünü zayıflatan beyliklerden bir cihan devleti çıkaran ecdadın dayanışma ruhu bugün de aynı şekilde Söğüt'ün bu meydanında kendini gösteriyor. Bu topraklarda sadece dünyanın gördüğü en muhteşem devletlerinden birinin temeli atılmadı, aynı zamanda dünyanın en muhteşem medeniyetlerinden birinin de Osmanlı'nın da temeli atılmıştır."


HAYME ANAN'NIN ÖĞÜDÜNÜ ÖRNEK GÖSTERDİ

 

Konuşmasının devamında Ertuğrul Gazi'ye obadan, devlet olmaya yolu gösteren anası Hayme Ana'nın verdiği şu öğüdü Başbakan Binali Yıldırım, şu şekilde hatırlattı: "'Boyundan, soyundan olsun olmasın insanlara adaletli davran. Adaletten ayrılma ki insanların birlik ve dirlik kazansın. Yurdunda, obanda herkes gezsin. Ululuk isteyen töreden ayrılmasın. Bu dünya bir oturma yeri değildir. Yapacağın iyi ve doğru işlerle insanların hizmetinde bulunursan ancak iftihar edebilirsin. Yüreğinden inancı, ağzından duayı, dilinden duayı, davranışından fazileti hiç eksik etme. Bir de sabırlı ol, ekşi koruk sabırla tatlı üzüm olur.'"

 

KARDEŞLİĞİMİZE GÖLGE DÜŞÜERMEYE ÇALIŞANLAR ASLA KAZANAMAYACAK

 

Söğüt bizim için sadece tarihi bir mekanda değil, büyük medeniyet çınarımızın köküdür, temelidir diye sözlerini sürdüren Yıldırım, "Söğüt yüzyıllar boyu üç kıtada adaletle hükmeden devletimizin hareket noktasıdır. Atalarımız Söğüt'te yurt kurmuş, bayrak dalgalandırmıştır, dolayısıyla kuruluşun mekanı, yurdu, vatanı bu topraklardır. 736 senedir ilahi bir name gibi semaya yükselen bereketli bir tohum gibi toprağa kök salan işte bu devlet bilgeliği bugüne kadar bizi adalet ve kardeşlikte birleştirdiği gibi bundan sonra da buluşma adresimiz olacak. Gönül bağlarımızı daha da güçlendireceğiz, birliğimize kast eden, gücümüzü dağıtan, kardeşliğimize gölge düşürmek isteyen alçaklara Söğüt Meydanı'ndan sesleniyorum, asla kazanamayacaksınız. Bu milleti, kardeşliğini asla bozamayacaksınız. Bu şanlı bayrağı asla indiremeyeceksiniz, bu ezanları asla susturamayacaksınız. Bu çok önemli coğrafyada, tarihin bu kritik dönemecinde bize, bu aziz millete büyük görev düşüyor. Osmanlı'nın medeniyet birikimi, devlet tecrübesi üzerine kurulan genç Cumhuriyetimiz, bugün Anadolu topraklarında tam bir istikrarın teminatıdır" diye konuştu.


80 MİLYON İLE VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

 

Türkiye'nin tek vücut olarak adaletin, kardeşliğin sesinin yükseltmesi gereken bir dönemden geçildiğine vurgu yapan Yıldırım, "Ecdadımızın bize bıraktığı bu mübarek toprakları geçmişteki bütün birikimle tecrübeyle birikimle geleceğe, gelecek kuşaklara bırakacağız. Bugün aziz hatırasını andığımız Ertuğrul Gazi'lere layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Bu güzel ülkeyi muasır medeniyetlerin ötesine geçirmek, Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği o hedeflere ulaştırmak için var gücümüzle 80 milyon vatandaşımızla çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"BU MİLLET HER ZULMÜN KARŞISINDA OLMUŞTUR"

 

Başbakan Yıldırım, 'bu millet her zaman zulüm karşısında adaletin yanında olmuştur' dedikten sonra konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Çünkü buradan doğup yükselen medeniyetimizin manevi temelleri üzerinde yüzyıllar boyu hem kendi izzet ve şerefimizi koruduk hem de mazlum milletlere, ezilen halklara karşı hami olduk, onları koruduk. Kafkasya'dan Balkanlara, Hicaz'dan Mağrib'e kadar gittiğimiz her yere sevgi, adalet, hoşgörünün sancaktarı olduk. Çünkü bizim medeniyetimiz sevgidir, ilimdir, irfandır, barıştır, kardeşliktir. Biz yer yüzünde ayrılık tohumları eken, fesat çıkaranlara yıllar boyunca aynı kalp atışlarıyla aynı yüce değerler etrafında aynı ufka yönelerek cevap verdik. Devlet gücünü, insanı yüceltmekten alır. İnsan yüceldikçe devlet yücelir. Asırlardan beri kardeşiz, ebediyen de kardeş olmaya devam edeceğiz. Yedi asır önce Söğüt'te filizlenen ulu çınarın kökleri, Hayme Ana'lar, Şeyh Edebali'lerin bilgeliğinden gelmektedir. Bu yüzden halen milletimiz yürek dağlayan felaketler karşısında örnek dayanışma ve kardeşliği sergiliyor. Bu aziz milletin yaşama üslubu, milletimizin hayat felsefesidir."

 

ATA BİNDİ, VATANDAŞLARI SELAMLADI

 

Konuşmasının ardından Başbakan Yıldırım'a, Bilecik Valisi Tahir Büyükakın tarafından Osmanlı tuğrası takdim edildi. Başbakan Yıldırım, program öncesi Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin türbesinde dua etti. Türbede "saygı nöbeti" tutan askerlerin nöbet değişimini izleyen Yıldırım, askerlerle fotoğraf çektirdi. Yıldırım, daha sonra yürüyerek 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nin düzenlendiği Söğüt Belediyesi tören alana geldi. Yıldırım, alanı dolaşarak etkinliği izlemeye gelen vatandaşları selamladı.


15 ÜLKEDEN GÜREŞÇİLERİN KATILDIĞI ŞAMPİYONA YAPILDI

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan programda, protokol konuşmalarının ardından Jandarma Genel Komutanlığı Bandosunca, "Diriliş" ve "Memleketim" adlı eserler seslendirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehteran Takımı'nın gösteri sunduğu etkinlikte, 15 ülkeden güreşçilerin katıldığı güreş şampiyonası da yapıldı.


YÖRÜK ATKISI VE YÖRÜK KALPAĞI TAKTI

 

Başbakan Yıldırım, törende, üzerinde Türk bayrağı rozeti bulunan "yörük atkısı" ile "yörük kalpağı" taktı. Etkinliğin sonunda Başbakan Yıldırım, Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk tarafından getirilen "Kosovalı" adlı ata bindi. Alandaki vatandaşları selamlayan Yıldırım'a, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.


PANAYIR ALANINI GEZDİ, ÇADIRLARI ZİYARET ETTİ

 

Yıldırım, daha sonra şenlikler kapsamında kurulan panayır alanını gezdi, çadırları ziyaret etti. 736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan, Hamza Dağ ve Harun Karacan, bazı milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Başbakan Yıldırım kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti Başbakan Yıldırım kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti

Hulusi Akar 15 Temmuz'da Binali Yıldırım'ı Neden Aradı? Hulusi Akar 15 Temmuz'da Binali Yıldırım'ı Neden Aradı?

Başbakan Yıldırım'dan Vatandaşlara Ziyaret Başbakan Yıldırım'dan Vatandaşlara Ziyaret

Yıldırım İle Kocaoğlu Geriliminin Ardından İzmir'de Hareketli Anlar Yıldırım İle Kocaoğlu Geriliminin Ardından İzmir'de Hareketli Anlar

Başbakan Yıldırım: O'nun İsmi Buca'da Yaşayacak! Başbakan Yıldırım: O'nun İsmi Buca'da Yaşayacak!

Başbakan Yıldırım İzmir'de 3 Etkinliğe Katıldı Başbakan Yıldırım İzmir'de 3 Etkinliğe Katıldı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Kaynak: CNN TÜRK


Recep Tayyip Erdoğan Söğüt Ertuğrul Gazi Binali Yıldırım Politika Güncel

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.