Kanal V
Varşova'da Müslüman Kültür Merkezine Saldırı

Varşova'da Müslüman Kültür Merkezine Saldırı

Polonya’nın başkenti Varşova’da Müslüman Kültür Merkezi’ne taşlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası binada hasar meydana geldi.

Varşova’nın Ochota semtinde yer alan Müslüman Kültür Merkezi, dün gece kimliği belirsiz bir grubun taşlı saldırısına uğradı. Sabaha karşı taşlarla binaya saldıran grup camları kırdı, klima sistemini parçaladı, merkezdeki restoranın bahçesini de kullanılmaz hale getirdi. 2015 yılında açılan, aynı zamanda kentin tek camisini de içinde barındıran merkeze yapılan saldırı güvenlik kameralarına da yansıdı. Binanın dış cephesinde büyük çapta hasara yol açan saldırganlar içeri girmeyi de denedi ancak başarılı olamadı. Sabaha karşı gerçekleşen saldırı dolayısıyla kimse yaralanmazken, saldırganlar ise olay yerinden kaçmayı başardı. Sabah saatlerinde Kültür Merkezi görevlilerinin haber vermesi üzerine olay yerine gelen polis olaya ilişkin soruşturma başlattı.

"POLİSE BAŞVURUN ÇAĞRISI"
Saldırının ardından Müslüman Kültür Merkezi de yaptığı açıklamada, yabancı karşıtlığı ve ırkçılığın kurbanı olduklarını belirterek saldırganların yakalanması hususunda konuya ilişkin olarak herhangi bilgiye sahip olanlardan kendilerine ya da polis karakoluna başvurmalarını istedi.
Varşova Müslüman Kültür Merkezi, kentte yaşayan Müslüman topluluğunun uzun uğraşları sonucunda 2015 yılında hizmete açılmıştı. Merkezde konferans salonu, kütüphanenin yanı sıra 600 kişilik de bir cami bulunmakta. Merkez daha önce de kimliği belirsiz kişilerden çok sayıda tehdit telefonu ve mail almıştı. 2015 yılının Temmuz ayında ise Merkez’in bahçesine bir kadın tarafından domuz eti atılmıştı.


Kaynak: İHA


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.