Ali Orhan Sol Taraf
Ali Orhan Sol Sabit
17 Ekim 2018, Çarşamba

Ünlü İş Adamı PKK'ya Destek Mİ Veriyor?

Ünlü İş Adamı PKK'ya Destek Mİ Veriyor?

Ünlü iş adamına dava açıldı...

Diyarbakır'da terör örgütü PKK'ya finans sağladığı  iddiasıyla tutuklanan müteahhit Mehmet Çelik hakkında "silahlı terör örgütüne üye  olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 8,5 yıldan 20 yıla kadar  hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Çelik hakkında hazırlanan  iddianame 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Terör örgütü PKK'nın kuruluşu  ve mali yapılanması hakkında detaylı bilgiye yer verilen iddianamede, gizli  tanıkların ifadeleri de yer aldı.

İddianamede gizli tanık "Polatlı 2015"in, "Kırsal alanda silahlı  olarak sorumlu düzeyde faaliyet yürüten terör örgütü PKK/KCK mensupları, terör  örgütü adına kurye/iş birlikçilik faaliyetlerinde bulunan kişiler aracılığıyla  örgütün finansmanı için 'ceza, bağış, vergilendirme' adı altında özellikle  müteahhitlik yapan, iş yeri sahipleri ile belirli düzeyde gelirleri olan kişi ve  şirketlerden düzenli olarak para talep etmektedir." ifadesi üzerine soruşturma  başlatıldığı belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE 235 BİN LİRA PARA AKTARDIĞI İDDİASI

Gizli tanık "Cesur Yürek", Çelik'in terör örgütü PKK'nın sözde "yasama  organı" konumundaki Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) "ekonomi komisyonu  sorumlusu" olduğunu iddia ederek, şu bilgileri verdi:

"PKK terör örgütüne sözde 'vergilendirme' adı altında aylık olarak 235  bin lira para vermektedir. Örgüte vermiş olduğu vergilendirmeler ile kendisine  yaptığı işlerde belediyeler tarafından ciddi kolaylıklar sağlanmaktadır. Ayrıca  kendisi terör örgütü tarafından Lice kırsalına sözde 'vergilendirme' amacıyla  çağrılan iş adamlarından birisidir. Bu kişi Diyarbakır merkezinde terör örgütünün  kimden ne kadar vergi alınacağının belirlenmesinde aktif rol oynamaktadır ayrıca  oğlu Kobani bölgesinde ölmüştür."

Gizli tanık "Som" ise Çelik'in Suriye'de devam eden iç savaş sırasında  Kobani'deki (Ayn el-Arap) PKK'nın Suriye kolu olan YPG içerisinde girdiği  çatışmada oğlunun ölmesi üzerine PKK'nın legal görünümlü tüm ticari  faaliyetlerini yürütmeye ve elde ettiği kazançtan PKK’ya yüklü miktarda mali  yardım yapmaya başladığını ileri sürdü.

Gizli tanık "Som", ifadesinde şunlara yer verdi:

"PKK içerisinde faaliyette bulunurken oğlunun ölmesinden dolayı PKK,  Çelik'e yüklü miktarda para aktarımı ile ulaşmıştır. Çelik'in ise bu yüklü  miktardaki para akışını, Diyarbakır'da büyük inşaat yatırımları ile  değerlendirerek örgüt adına yüklü miktarda gelir elde ettiğini çevremden duydum.  Önceki dönemlerde düzenli bir finans kaynağı oluştururken, oğlunun ölümü sonrası  doğrudan örgütün mali kaynaklarını inşaat işlerinde değerlendirerek örgüt adına  ticari faaliyetlerde bulunmuştur. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri,  Çelik'in yapacağı inşaat işlerinde herhangi bir sıkıntı çıkarmamışlardır. Kendisi  de bu durumdan yararlanarak elde ettiği kazancın büyük bölümünü PKK'nın Lice ve  Hani ilçeleri kırsalındaki HPG'nin mali yapılanmasına, örgütün genel maliyesinde  faaliyetlerde bulunan örgüt üyeleri aracılığıyla doğrudan aktarmıştır."

 Çelik'in Kobani'nin yeniden imarı ve altyapı çalışmalarında  kullanılmak üzere birçok iş makinesi satın aldığını, iş makinelerini belediyeden  kiralama ve hibe etme yöntemlerini kullanarak Kobani’ye gönderdiğini iddia eden  gizli tanık "Som", Çelik'in şehrin imarı için örgütün talimatı doğrultusunda  faaliyetlerde bulunduğunu öne sürdü.

PKK'LI OĞLU İÇİN HAYRAT YAPTIRMIŞ

Bazı sosyal medya hesaplarında "Merkez Kayapınar ilçesindeki bir  benzinlikte PKK'lı terörist adına yapılan çeşme bulundu" haberleri üzerine  inceleme yapıldığı belirtilen iddianamede, çeşmenin, 2 yıl önce Kobani'de terör  örgütü DEAŞ ile yaşanan çatışmalarda ölen Çelik'in oğlu Serhat Çelik için "Kandil  Amed hayratıdır" şeklinde yazı ile yaptırıldığının tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede, Çelik'in Kobani'de öldürülen oğlunun kullandığı "Kandil  Amed" kod isimle çeşme yaptırarak, silahlı terör örgütü PKK'nın ideolojisini  benimsediği, örgütün eylemlerini meşru göstermeye çalıştığı ve silahlı terör  örgütünün propagandasını yapmak suçunu işlediği belirtildi.

Çelik ile bazı kişilerin şifreli olarak telefonda yaptığı görüşmelere  de yer verilen iddianamede, "Çelik, PKK/KCK terör örgütünün sorumlu düzeydeki  örgüt mensuplarıyla ilişki ve irtibatlı olmuş, yüz yüze görüşmeler  gerçekleştirmiştir. Üst düzey sorumlulardan almış olduğu talimatları kendi  menfaatleri doğrultusunda uyguladığı ve karşılığında maddi kazanç sağladığı  değerlendirilmiştir." denildi.

YPG'YE MADDİ YARDIM YAPTIĞINA DAİR KAYITLAR ÇIKTI

Çelik'in iş yerinde yapılan aramalarda "Kobani Yardım" ibaresiyle  şirket kayıtları bulunduğu ifade edilen iddianamede, PKK/KCK terör örgütünün  Suriye uzantısı olan PYD/YPG'ye maddi yardımda bulunarak terör örgütüne finansal  destek verildiğinin değerlendirildiği kaydedildi.

İddianamede şu ifadeler yer aldı:

"Çelik'in suç unsuru içeren telefon tape kayıtları, tespit  tutanakları, 'Cesur Yürek' ve 'Som' kod isimli gizli tanıkların beyanlarını  destekler mahiyettedir. Şüpheli PKK/KCK terör örgütünün hiyerarşik yapısı  içerisinde almış olduğu emir ve talimatlar doğrultusunda örgüte maddi kaynak  aktarımında bulunmuştur. PKK/KCK terör örgütüne kimin ne kadar vergilendirme  yapılacağı hususunda yetki sahibi olduğu ve aktif şekilde rol aldığı bu suretle  de 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçunu işlemiştir. Şüpheli suçlamayı kabul  etmeyerek terör örgütü tarafından tehdit edildiğini beyan etse de buna ilişkin  gözaltına alındığı tarihten önce müracaatının olmaması ve bu hususta tanıklık  eden kişilerin kendisi ile akrabalığı ve iş ilişkileri dikkate alındığında  beyanlarına itibar edilmemiştir."

İddianamede, Çelik'in sahibi olduğu şirketlere nöbetçi Diyarbakır Sulh  Ceza Hakimliğince kayyum atandığı ve Cumhuriyet Başsavcılığınca da uzman  bilirkişilerin görevlendirildiği bildirildi.

Sanık Mehmet Çelik'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör  örgütü propagandası yapmak" suçundan 8,5 yıldan 20 yıla kadar hapisle  cezalandırılması isteniyor.

 

Kaynak:milliyet.com.tr

PKK'nın Özel Güç Sorumlusu Etkisiz Hale Getirildi PKK'nın Özel Güç Sorumlusu Etkisiz Hale Getirildi

Kritik İddia: 700 PKK'lı Terörist Kerkük'e Girdi! Kritik İddia: 700 PKK'lı Terörist Kerkük'e Girdi!

'PKK'nın Varlığı Savaş İlanıdır' 'PKK'nın Varlığı Savaş İlanıdır'

Türkiye'den Avrupa'ya PKK Tepkisi Türkiye'den Avrupa'ya PKK Tepkisi

PKK, Kerkük'te Sipere Yatınca Dışişleri Devreye Girdi: Irak'la İşbirliğine Hazırız PKK, Kerkük'te Sipere Yatınca Dışişleri Devreye Girdi: Irak'la İşbirliğine Hazırız

Dışişleri Bakanlığından IKBY'ye 'PKK' Uyarısı Dışişleri Bakanlığından IKBY'ye 'PKK' Uyarısı

PKK Kerkük’te Çocukları Kullanıyor PKK Kerkük’te Çocukları Kullanıyor

Almanya'dan PKK Skandalı Almanya'dan PKK Skandalı

PKK ile Mücadelede İran'ın İş Birliğini Önemsiyoruz PKK ile Mücadelede İran'ın İş Birliğini Önemsiyoruz

PKK'lı Anlattı: 3 Aydır Nefes Alamıyorduk PKK'lı Anlattı: 3 Aydır Nefes Alamıyorduk

Doğu'da Sıkışan Pkk  Çıkış Kapısı Arıyor! Doğu'da Sıkışan Pkk Çıkış Kapısı Arıyor!

Hazar Ergüçlü'den 'PKK' Açıklaması! Hazar Ergüçlü'den 'PKK' Açıklaması!

Toprak Altında PKK Cephanesi! Toprak Altında PKK Cephanesi!

Antalya'da PKK Operasyonu! Uzaktan Kumandalı Bombalar... Antalya'da PKK Operasyonu! Uzaktan Kumandalı Bombalar...

PKK Çocukları Terör Saldırısında Kullanmaya Devam Ediyor PKK Çocukları Terör Saldırısında Kullanmaya Devam Ediyor

PKK Kamplarına Hava Harekatı! PKK Kamplarına Hava Harekatı!

Şırnak'ta PKK'ya hava operasyonu! Şırnak'ta PKK'ya hava operasyonu!

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

pkk operasyon bölücü terör örgütü

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Frekans Değişti