Kanal V
TSK operasyon neticelerini açıkladı

TSK operasyon neticelerini açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) bir hafta içerisinde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında, 60 terörist etkisiz hale getirilirken ve çok sayıda mühimmat ile kaçak malzeme ele geçirildi. Operasyonlarda 7 asker şehit oldu, 19 asker yaralandı.

TSK, yurt içinde ve yurt dışında bölücü terör örgütüyle mücadele ve hudut güvenliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. TSK’dan yazılı açıklamada, “Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında; geçtiğimiz hafta içerisinde bölücü terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgeleri (Hakkari, Şırnak, Mardin, Diyarbakır ve Siirt) teröristlerden temizlemek ve önümüzdeki döneme yönelik hazırlıklarını kısıtlamak maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edildiği bildirildi.

“Operasyonlarda 60 terörist etkisiz hale getirildi”

Bu kapsamda; Şırnak Beytüşşebap, Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Lice, Bingöl Genç, Elazığ Arıcak, Mardin Dargeçit ve Siirt Pervari bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar icra edildi. Operasyonlarda, 60 terörist etkisiz hale getirildi, 1 adet geri tepmesiz top, 1 adet 81 milimetre havan, 1 adet 60 milimetre havan, 9 roketatar, 6 adet makineli tüfek, 75 adet piyade tüfeği, 3 adet keskin nişancı tüfeği, 30 adet av tüfeği ve 283 adet el bombası ele geçirildi.

“39 adet el yapımı patlayıcı imha edildi, çok sayıda mühimmat ele geçirildi”

39 adet el yapımı patlayıcının tespit edilerek imha edildiğinin kaydedildiği açıklamada, 750 kilogram amonyum nitrat, 207 tüp, 21 adet 60 milimetre havan mühimmatı, 135 roketatar mühimmatı, 60 bomba atar mühimmatı, 5 mayın, 13 bin 300’ü Biksi makineli tüfek mühimmatı olmak üzere yaklaşık 18 bin hafif silah mühimmatı ve çok miktarda el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan kablo ve fünyenin ele geçirildiği ifade edildi.


Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.