Kanal V
S-400 Füze Sisteminin Bilinmeyenleri

S-400 Füze Sisteminin Bilinmeyenleri

Uzun zamandır gündemde olan Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füzeleri için anlaşma artık sağlanmış üstelik kontrat da yapılmış durumda. Maliyeti yaklaşık 2.5 milyar dolar olacak olan bu füzelerin bilinmeyen tarafları haberimizde.

Gelen son bilgilere göre anlaşmanın ülkemize olan maliyeti 2.5 milyar dolar civarında olacak. Anlaşma sonucunda Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. Peki ABD’nin bu anlaşmadan endişe duymasını sağlayacak kadar önemli olan S-400 füze savunma sistemi hakkında neler bilmemiz gerekiyor?

S-400, şu an dünyanın kullanımda olan en iyi hava savunma sistemi olarak gösteriliyor. Rusya’nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze, hava savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

Füze ilk olarak 1993 yılında geliştirilmiş olsa da Soğuk Savaş sonrasında savunma sanayine uygulanan bütçe kesintisi sebebiyle tamamlanması çok uzun zaman aldı. Bu sebeple bu sistemden yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin bir devamı şeklinde bahsetmek gerekiyor.

Sistemin testlerine 1999 yılının sonlarına doğru başlandı ve 2007 yılında aktif olarak kullanıldı. İnsanlı ya da insansız tüm hava araçlarını ve balistik füzeleri imha etme yeteneğine sahip olan sistemin azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa ise 30 kilometre. Her hedefe iki füze kilitleyebilen sistem, eşzamanlı olarak 80 hedefi imha edebiliyor.

Füze sisteminin içinde her biri 1,8 ton ağırlığında füze bulunuyor. Uzunluğu 8, çapı 50 santimetre olan füzeler, 145 kilograma kadar savaş başlığı taşıyabiliyor.

S-400’ün çalışma prensibi nasıl?

İzleme radarı, havada bulunan nesneleri takip ederek elde ettikleri bilgiyi komuta aracına gönderiyor. Hedeflerin komuta arasında değerlendirilmelerinin imha edilip edilmeyeceklerine karar veriliyor.

Hedef tanımlandıktan sonra komuta aracı füzenin fırlatılması yönünde karar bildiriyor.

Fırlatmanın detayları, hedefe göre en iyi konumdaki fırlatma aracına gönderiliyor ve füzeler, karadan havaya doğru buradan gönderiliyor.

Angajman radarı, füenin hedefe ulaşması konusunda yardımda bulunuyor.

 

WebteknoTürkiye’nin Rusya’dan almak üzere anlaştığı S-400 uzun menzilli hava savunma sistemleri konusunda Moskova’dan yeni bir açıklama geldi. Rusya Federal…

Rusya Devlet Başkanı'nın Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu Danışmanı Vladimir Kojin, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı…

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nauert, Rus füze savunma sisteminin NATO standartlarına uymayacağını savundu. Pentagon sözcüsü Michael ise "Muhtemel S-400 alımına…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.