Ali Orhan Sol Taraf
Ali Orhan Sol Sabit
22 Ekim 2018, Pazartesi

Nüfus Kanununda Değişiklik!

Nüfus Kanununda Değişiklik!

Toplumsal gelişmeler karşısında yetersiz kalan Nüfus Kanunu’nda değişiklikler yapıldığını ve vatandaşa birçok alanda hizmet kolaylığı sağlandığını ifade etti...

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, yeni kanunla ad ve soyadlarında imla hatası olanların mahkemeye girmesine gerek olmadan dilekçe ile değişiklik yaptırabileceğini ifade etti. Yapılan değişiklikler sosyal yaşamda birçok kolaylıkları da getireceğini belirten Şahin, "Yeni kanun ile ad ve soyadlarında imla hatası, anlam bozukluğu bulunanların bir kereye mahsusu mahkemeye gitmeksizin il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak düzeltme yaptırabilecekler. 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3'üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan veya problemli soyadları ile imla ve yazım hatası bulunan ya da düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı gerekmeksizin il/ilçe kurulu kararı ile değiştirilmesine imkan sağlanmaktadır. Düzenleme ile mahkemelerin iş yükü azaltılmakta, işlem süreci kısaltılmakta ve kolaylaştırılmaktadır” dedi.

Düzenlemeyle getirilen yeniliklere değinen Hüseyin Şahin, kanunun özellikle teknolojik gelişmelerden en iyi şekilde yararlanılmasına olanak sağladığı ve düzenlemeyle özellikle kamu hizmeti sağlanması sırasında sıkıntı çekilen ikamet izni olmayan yabancılarla ilgili sorunun, kimlik numarası verilmesi sağlanarak çözümlendiğini söyledi. Milletvekili Hüseyin Şahin, yeni kanunla, velayet ve vesayete ilişkin bilgilerin nüfus kütüklerinde elektronik ortamda saklanmasına olanak tanındığını söyledi. Şahin, babalığa hüküm kararı ile soy bağı tespit edilen çocukların baba hanesine yazdırılmasına, sağ görünen ancak ölmüş olduğu tespit edilen kişilerin mülki idare amirliklerince ölüm tescillerinin yapılmasına, ikinci adres üzerinden kamu hizmeti alınmasına da imkan verdiğini belirtti. Milletvekili Hüseyin Şahin yeni kanun ile il ve ilçe müftülüklerine evlendirme yetkisi verilmesinin, vatandaşa daha hızlı hizmet sunulmasını sağlayacağını vurguladı.

 

Kaynak:milliyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 kanunu onayladı Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 kanunu onayladı

Erdoğan'dan 54 kanuna onay Erdoğan'dan 54 kanuna onay

Erdoğan'dan 12 kanuna onay Erdoğan'dan 12 kanuna onay

Vergi ve Prim Borçlarını Yapılandırma Kanunu Kabul Edildi Vergi ve Prim Borçlarını Yapılandırma Kanunu Kabul Edildi

CHP'den Şehit Yarbay Yakut için kanun teklifi CHP'den Şehit Yarbay Yakut için kanun teklifi

O düzenleme kanun tasarısından çıkarıldı O düzenleme kanun tasarısından çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 kanuna onay verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 kanuna onay verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan o kanunu onayladı Cumhurbaşkanı Erdoğan o kanunu onayladı

Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı Kabul Edildi Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı Kabul Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İçin Altın Kaplama 'Kanuni kılıcı' Cumhurbaşkanı Erdoğan İçin Altın Kaplama 'Kanuni kılıcı'

TBMM Genel Kurulunda 9 Kanun Tasarısı Kabul Edildi TBMM Genel Kurulunda 9 Kanun Tasarısı Kabul Edildi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

soyadı kanun değişikliği

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Frekans Değişti