22 Ağustos 2019, Perşembe

MEB ODSGM neden açılmıyor?

MEB ODSGM neden açılmıyor?

ODSGM'de erişim sorunu yaşanıyor. MEB'in ODSGM sistemine giriş yapmaya çalışanlar sistemde 'Sayfa Yükleme Sorunu' ile karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle ODSGM'nin neden açılmadığı merak konusu oldu. Peki, MEB ODSGM neden açılmıyor? odsgm.meb.gov.tr sayfasına giriş ne zaman düzelecek? İşte detaylar... .

ODSGM neden açılmıyor? Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ODSGM) sayfasına giriş yapmak isteyen vatandaşlar, sorun ile karşı karşıya kalıyorlar. ODSGM'ye girişte 'Sayfa Yükleme Sorunu' ekrana geliyor. Bu nedenle giriş neden yapılamadığı merak ediliyor. Peki, MEB ODSGM neden açılmıyor? odsgm.meb.gov.tr sayfasına giriş ne zaman düzelecek? İşte konu ile ilgili ayrıntılar...

MEB ODSGM NEDEN AÇILMIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvime göre, 2019 bursluluk sınavının sonuçları 22 Temmuz'da açıklanacak. Bursluluk sınavı sonuçlarını merak eden öğrenciler ODSGM sistemine akın ediyorlar. ODSGM sisteminde yaşanan yoğunluk nedeniyle sisteme girişte aksama yaşanıyor.

BURSLULUK SINAVI PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:

* Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

* İOKBS'de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

* Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur.Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

* Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

* Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

* Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

* Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur

* Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

* Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

* Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

* Sınava girdiği hâlde,cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

2019 İOKBS SORULARI VE CEVAPLARI NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

Bursluluk sınavının soru ve cevapları Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet adresi üzerinden erişime açıldı. Aşağıdaki linklere tıklayarak sınav soru ve cevap anahtarlarına ulaşabilirsiniz.

.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

2019 İOKBS SORULARI VE CEVAPLARI NASIL GÖRÜNTÜLENİR? MEB ODSGM NEDEN AÇILMIYOR? BURSLULUK SINAVI PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR? MEB ODSGM neden açılmıyor? 2019 bursluluk sınavının sonuçları ODSGM Peki MEB ODSGM neden açılmıyor?

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.