Kanal V
Kolları Olmayan Türk Ressamın Çizdiği Resimlere İnanamayacaksınız

Kolları Olmayan Türk Ressamın Çizdiği Resimlere İnanamayacaksınız

Çocukken tırmandığı yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılan ve iki kolunu da kaybeden Akgün, ağzıyla tuttuğu kalemiyle çizdiği resimlerle hayata tutundu.

Henüz 5 yaşındayken tırmandığı yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılması sonucu iki kolunu da kaybeden Yusuf Akgün, ağzıyla tuttuğu kalemiyle çizdiği resimlerle hayata tutundu.

32 yaşındaki ressam Akgün, engelli bir çocuk olarak yaşadıklarını ve hayat mücadelesini AA muhabirine anlattı.

Kollarını kaybetmesinin ardından ailesinin, kendisini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı bir çocuk yuvasına verdiğini belirten Akgün, ailesinden uzakta büyümenin ve engelli bir çocuk olarak tek başına hayata tutunmaya çalışmanın kendisi için çok zor olduğunu aktardı.

Akgün, toplumun büyük çoğunluğunun engellileri, gelecek için umut vadetmeyen, pasif insanlar olarak gördüklerini ifade ederek çocukluğundan beri bu bakış açısını kırmak, toplumda yer edinebilmek ve engelli bireylerin de pek çok işi başarabileceğini göstermek için çabaladığını dile getirdi.

Resim yapmaya başladı

İlkokul öğretmeninin sınav yapmak için test kağıtlarını dağıttığı sırada, dalgınlıkla kendisinin önüne de kağıt bıraktığını söyleyen Akgün, "İlk kez o zaman kalemi ağzımla tuttum ve soruların cevaplarını işaretledim. Bu benim var olduğumu gösterdiğim an oldu ve heyecanım bu şekilde başladı." dedi.

"Engellilere örnek olmak için daha çok çalıştım"

Lise yıllarında, ağzıyla yön verdiği kalemiyle hem kendisi hem de arkadaşları için resimler çizmeye başladığını anlatan Akgün, "Resim öğretmenimiz çiçek vazosunu önümüze koyar 'Hadi çizin' derdi. Ben de hem kendim hem de arkadaşlarım için o vazonun resmini defalarca çizerdim. Aynı resmi yapa yapa resimdeki gölgeleri, olması gereken detayları keşfettim ve daha hızlı resim yapabilmeye başladım." dedi.

Atılım Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünden mezun olduğuna işaret eden Akgün, üniversitedeyken kendisi gibi engelli olanlara örnek olmak amacıyla ağzıyla yön verdiği kalem ve fırçalarla daha güzel resimler yapmak için daha çok çalıştığını vurguladı.

"Yeşilçam'ın Renkleri" sergisi açacak

Yeşilçam aktör ve aktrislerinin portrelerinden oluşan koleksiyonunu "Yeşilçam'ın Renkleri" adıyla sergileyeceğini bildiren Akgün, serginin 3 Aralık "Dünya Engelliler Günü"nde Kızılay Metro sergi alanında açılacağını vurguladı.

Akgün, yaklaşık 1,5 yıllık bir çalışmayla ortaya çıkan sergide 34 aktör, 25 aktris ve 1 çocuk oyuncunun portrelerinin yer alacağını bildirdi. Eşya taşıtmak bahanesiyle kandırarak boş bir eve getirdikleri Suriyeli şahsı elektroşokla tehdit ederek etkisiz hale getirip 239 lira parasını…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 17.00'de Başbakan Binali Yıldırım'ı kabul edecek. Erdoğan, bu görüşmenin öncesinde AK Parti kurmayları ile…

SERBEST PİYASADA GÜNCEL DOLAR FİYATLARI, DÜŞÜŞ VE YÜKSELİŞ HABERİMİZDE

Dışişleri Bakanlığı, Londra’da gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliği seçimlerine aday olan Türkiye’nin yeniden Konsey üyeliğine seçildiğini…

2 Aralık 2017 Cumartesi günü altın fiyatları. Gram altın fiyatı, çeyrek altın fiyatı, yarım altın fiyatı, tam altın fiyatları…

Kaynak: AA

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.