Kanal V
Katliam Devam Ediyor!

Katliam Devam Ediyor!

Muğla’nın Marmaris ve Bodrum ilçelerinde 3 gün arayla tüfekle vurularak öldürülmüş iki yunus balığı kıyıya vurdu.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 31 Aralık günü, Bedir Adası yakınlarında tüfekle ateş edilerek öldürülmüş bir yunus balığının kıyıya vurmasından 3 gün sonra bu kez Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi Küdür yarımadası Zeytin koyunda aynı şekilde öldürülmüş bir dişi yunus daha sahilde yürüyüş yapan demirci Kamil Özcan ve eşi Kadriye Özcan tarafından fark edilmişti.
Akdeniz foklarının da yaşam alanı olan ve koruma altında bulunan bölgede son zamanlarda ölü caretta caretta türü deniz kaplumbağaları ve yunuslara çok sık rastlanması doğaseverlerin tepkisine neden oldu. Marmaris ve ardından Bodrum’da yaşanan tüfekle yunus balığı ölümlerinin ardından olayın faillerinin yakalanması için çalışma başlatıldı.
Bodrum sahilinde vuran dişi yunus balığını bulan demirci ustası Kamil Özcan, “Eşimle birlikte dolaşmak için sahile inmiştik. Tam oturduğumuz sırada, sahilde bir karartı gördük. Ben kılıç balığı zannetmiştim, birde baktık yunus. Biraz denizin içerisindeydi. Ben de denizin içerisinden kıyıya çektim ve canlı olmadığını gördüm. Yunusun sağına, soluna baktığımda gözü yoktu. Gözünde büyük bir delik vardı muhtemelen gözünden yaralanmıştı” dedi.

Zıpkın olsa iz kalırdı 

Yunus balığının tüfekle vurularak öldürülmüş olabileceğini kaydeden Özcan, şöyle konuştu:
“Bu aralar sık sık yunuslar buralarda görülüyor. Bu olaydan sonra yunus ölümleri nerelerde var diye araştırdım. Yalıkavak, Turgutreis ve Bodrum’da ölü yunus bulunmuş. Gözündeki delik bariz belli oluyordu. Kurşunun girdiği yer belli oluyor. Muhtemelen kurşunla vurulmuş. Zıpkın olsaydı, izi belli olurdu. Bu deniz canlılarını koruma altına almamız gerekiyor. İnsanların bu hayvanlara karşı biraz daha duyarlı olmasını istiyorum. Bu canlıları koruma altına alın, bunlar insanlara zarar veren hayvanlar değil. İnsanların doğaya karşı biraz daha saygılı olması lazım. Gereken neyse yetkililerin bir an önce yapmasını tavsiye ediyorum. Çünkü bunlar insancıl hayvanlar, insanlara zarar vermiyorlar.”
 


Kaynak: İHA

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.