Kanal V
Kadın Seyisler Yetişiyor

Kadın Seyisler Yetişiyor

Hipodromlardaki kadın iş gücünün artırılması hedefiyle oluşturulan "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor" projesi kapsamında 18 seyis adayı, Veliefendi Hipodromu'ndaki eğitim programına katılıyor.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İş-Kur işbirliğiyle gerçekleştirilen "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor" projesi, hipodromlardaki kadın iş gücünü artırmayı hedefliyor.

Kadınların atçılık sektöründe de yer alması amacıyla hayata geçirilen "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor" projesinin 7'incisi başladı. Bu kapsamda, İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda verilen eğitim programına, 18 kadın seyis adayı katılıyor. 

Hipodromlardaki kadın iş gücünü artırmak ve kadınların atçılık sektöründe yer almasını sağlamak hedefiyle düzenlenen "Kadın Seyis" projesinin eğitimleri, İstanbul'un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Şanlıurfa ve Diyarbakır'daki hipodromlarda devam ediyor.

 

"Kadınların girdiği her ortam, daha güvenilir"

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, projeyle kadınlara tarım dışında istihdam yaratmayı, gelir seviyelerini yükseltmeyi, hipodromlardaki iş gücünü artırmayı ve atçılık sektöründe yer almalarını sağlamayı istediklerini belirten Ekinci, şunları kaydetti: 

"Atçılığa bakışın değişmesinde bu projenin bir basamak olduğunu ve atçılığın bu sayede daha ileriye gideceğine inanıyorum. Çünkü kadınların girdiği her ortam, daha güvenilir, daha samimi ve daha saygılı bir hal alıyor. Hipodromlarda lisanslı seyis olma yolunda ilerleyen tüm kadınlarımızı, cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. İnanıyorum ki yeni bir çalışma alanında becerilerini sergileme fırsatına sahip olacak bu öncü kadınlar, sektörümüzdeki hizmet kalitesinin standartlarını yükseltmenin yanı sıra bu mesleğin imajını ve kimliğini geliştirmek için de çalışacaklar. Bu projenin sahip olduğu pozitif ayrımcılığın, diğer erkek egemen sektörlere de örnek teşkil edebilmesini diliyorum."

 

"Atları çok sevdiğim için sektöre girmeye karar verdim"

Seyis adayı 27 yaşındaki Ceyda Yıldırım, projeyi TJK'nın haberlerinden öğrendiğini ifade ederek, "Her bakımdan uzmanlaşmam gerektiğini ve sektörde bu şekilde ilerleyebileceğimi düşünerek projeye katıldım. Önce At Hastanesi'nde eğitime başladık. Atın temel bakımı, tımarı, temizliği, sağlığı ve yemlenmesinden başlayarak eğitimi alıyoruz. Teorik ve uygulamalı derslerimiz var." diye konuştu.

Seyis olarak çalışmak istediğini belirten Yıldırım, "Türkiye şartlarında erkekler egemen bu işe. Yurt dışında ise bu işin çoğunlukla kadınlar tarafından yapıldığını biliyoruz. Aslında her kadının her yeri güzelleştirdiği gibi bu işi kadınların daha uzman bir şekilde yapabileceğine inanıyorum." dedi.   'Kadın' dizisiyle ekranlara dönmeye hazırlanan Özge Özpirinçci, rol arkadaşlarıyla birlikte Cannes'da düzenlenen MIPCO Fuarı'na katıldı.

Kadın muhtarlarla kahvaltıda bir araya gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, muhtarların sorunlarına değindikten sonra siyaset kurumunun muhtarlara gerekli önemi…

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Astsubay Eğitim Merkezi'ndeki kadın astsubay adayları eğitimlerine başladı. Komando eğitimi alan kadınlar, silahların namlusuna…

Ataşehir'de kaldırımda çarpıştığı başörtülü kadına yumruk atarak darp eden saldırgan için "kasten yaralama" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası…

ANTALYA'NIN AKSEKİ İLÇESİNDE BAZI EV KADINLARI ÜRETTİKLERİ NAR EKŞİSİ İLE AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR. SOFRAYA GELİNCEYE KADAR ÇEŞİTLİ SÜREÇLERDEN…

İstanbul Kadıköy'de bir kadın otomobilinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Polis, cinayeti kocasının işlediğinden şüpheleniyor.

Antalya'da, 68 yaşındaki Osman Aslan, birlikte yaşadığı 38 yaşındaki Nazmiye Yıldız'ı bıçaklayarak öldürdükten sonra cesedini su kuyusuna attı.

ABD’de 24 yaşındaki kadın polis, 13 yaşındaki bir çocukla cinsel ilişkiye girdiği iddiasıyla yargılanıyor.

Antalya'nın Alanya ilçesinde katıldıkları düğünden dönerken, aşırı yağış sebebiyle su seviyesi yükselen dereye düşen araçta mahsur kalan ailenin fertleri…

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARININ BİR DURAĞI DA KONYAALTI KENT MEYDANI OLDU. 2900 KADIN ÖNCE ERSİN SHOW İLE EGLENCELİ DAKİLALAR YAŞADI.…

Adana'da eşine şiddet uygulayan ve hakaret eden 2 çocuk annesi kadına, kocasına 1 ay yaklaşmama cezası verildi. Koca Sabit…

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde otomobilin içinde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülen Selva Sağlam Yılmaz’ın katili, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yakalandı.

Antalya'nın Akseki ilçesinde Antalya Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ASMEK) tarafından "dekoratif ahşap süsleme" kursu açıldı.

İzmir’de yaşayan Sevinç Çelik, hamile olduğunu öğrenmesinden bir ay sonra farklı yumurtasında yeniden döllenme olduğu ve ikinci kez hamileliğinin…

Kaynak: AA


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.