20 Şubat 2019, Çarşamba

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Öncelikli Hedefimiz Enflasyon

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Öncelikli Hedefimiz Enflasyon

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ilk kabine toplantısı sonrasında yazılı bir açıklama yaparak ekonomide atılacak adımlarla ilgili 6 maddelik eylem planını paylaştı. Albayrak, öncelikli hedefin enflasyonla mücadele olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilk kabine toplantısı sonrasında yazılı bir açıklama yaparak ekonomide atılacak adımlarla ilgili 6 maddelik bir eylem planını paylaştı. Albayrak, "yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk" dedi.

Albayrak açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"KABİNE TOPLANTISINDA EKONOMİ POLİTİKALARINI ELE ALDIK"

Bilindiği gibi ekonomi politikalarımızda yeni döneme ilişkin önceliklerimizi dün kamuoyu ile paylaştık.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirdiğimiz ilk Kabine Toplantımızda, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI EKONOMİ POLİTİKASI

Bugün bu hedefler doğrultusunda atılacak bazı adımları belirledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikalarımız kapsamında;

- Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak.

- Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.

- Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program'da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.

- Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.

- OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız.

- Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.

Berat Albayrak,Nevşehir'e geliyor Berat Albayrak,Nevşehir'e geliyor

İşte Berat Albayrak'tan Cumhurbaşkanı'nın Doğum Gününe Özel Video! İşte Berat Albayrak'tan Cumhurbaşkanı'nın Doğum Gününe Özel Video!

Berat ALBAYRAK nereden aday gösterildi? Berat ALBAYRAK nereden aday gösterildi?

Berat Albayrak Mardin'de müjdeyi verdi! Berat Albayrak Mardin'de müjdeyi verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kimdir? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kimdir?

Bakan Berat Albayrak'tan şok enflasyon açıklaması. Bakan Berat Albayrak'tan şok enflasyon açıklaması.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

berat albayrak berat albayrak kimdir berat albayrak hakkında hazine ve maaliye bakanı enfilasyon oranı enfilasyon oranı nedir enfilasyon oranı yüzde kaç

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.