22 Temmuz 2018, Pazar

Cumhurbaşkanlığından Sert Tepki: Sessiz Kalmayız!

Cumhurbaşkanlığından Sert Tepki: Sessiz Kalmayız!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Kerkükle ilgili gelişmelere sessiz kalmayız" dedi. HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde yaşanan olayla ilgili yaptığı açıklamada ise Kalın, "Gayri insani tutumu kabullenmek mümkün değildir.Kınıyoruz" dedi.Kalın, Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın New York'ta görüşeceğini de açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı. Kuzey Irak'ta devam eden bağımsızlık referandum sürecine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Bu karar onları daha çok yalnız bırakacaktır. Bu karara İsrail'den başka hiçbir ülkeden destek gelmedi. Bu referandum kararından vazgeçilmesi gerektiği şeklinde tepkiler geldi. Bağdat'ın aldığı karar da bu çerçevede önem arz ediyor" dedi.

"Kerkük ile ilgili gelişmelere sessiz kalmayız" diyen Kalın'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

Kerkük'ün demografik yapısını değiştirecek her türlü adıma karşıyız.  Bizim çağrımız, bu referandum kararından derhal vazgeçmeleri ve Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik adımların atılması olacaktır. Kuzey Irak ile iyi  ilişkiler içinde olduk ama bunu baltalayacak adımlardan uzak durmaları gerekiyor. Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi de kabul edilemez. Her türlü adıma karşı olduğumuzu ve sessiz kalmayacağımızı da ifade etmek isteriz.Hem  Irak'ın bütünüyle hem Bağdat hem Erbil ile iyi ilişkiler içerisinde olduk. Bunu  da muhafaza etmek arzusundayız. Ama bir referandum kararının mutlaka ve mutlaka  sonuçları olacaktır. Dolayısıyla Erbil'den beklentimiz bu uyarımıza kulak  kabartmalarıdır.

S-400 TARTIŞMASI ARTIK BİTSİN 

Sayın Cumhurbaşkanı'nın S-400 açıklamaları yine belli çevrelerde temelsiz tartışmalara yol açmış görülüyor. Türkiye ulusal güvenliğinin gerektirdiği bütün adımları bundan sonra da atmaya devam edecektir. NATO'nun yaptığı açıklamayı da memnuniyetle karşıladık. Bizce bu tartışmanın artık bitirilmesi gerekir.

SİHA TARTIŞMASI 

SİHA'lar sadece teröristleri ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Ne zaman terörle mücadelede belli bir adım atılsa bu tür konular gündeme getiriliyor. 

AYSEL TUĞLUK'UN ANNESİNİN CENAZESİNDE YAŞANAN OLAY 

Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinde yaşanan hadiseyi, Cumhurbaşkanlığı adına en net şekilde kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu gayri insani tutumu kabullenmek, mümkün değildir. Bu, bizim inanç, kültür ve medeniyet değerlerimizle asla bağdaşmayan bir tutumdur. Çirkin bir yaklaşımdır. 

ERDOĞAN'IN ABD ZİYARETİ

Sayın Trump ile Sayın Cumhurbaşkanımızın New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu marjında bir görüşmesi olacak. Şu anda gün ve saati üzerinde çalışıyor.

KORUMALARA YÖNELİK DAVA

Siyasi olduğu çok açık. Washington'da yaşanan hadisede oradaydık. Yani bir konuk devlet başkanına göstericilerin 30-35 metre mesafede tutulması gerekirken 10 metre mesafeye kadar gelebilmesi, oradan bırakın slogan atmalarını, su şişlelerini fırlatmaları kabul edilebilir bir şey değil. Bizim korumaların görevini yapmalaları ile ilgili dava açılması kabul edilebilir bir şey değil. Trump Türkiye'ye gelse böyle bir şeye müsaade eder miyiz? Oradaki güvenlik zaafı bu neticeyi doğurmuştur. Kendi kusurlarını örtbas etmeye çalışıyorlar. Orada bulunmayan arkadaşlarımız da bu davaya dahil edildi, akılalmaz bir şey. Bununla ilgili hukuki süreçleri en etkin şekilde kulnamaya devam edeceğiz.

Esik Bakan Zafer Çağlayan’ın Zarrab davasına dahil edilmesi siyasi amaçlarla yapılmıştır. Bu iddianameye konu olan deliller ABD savcının eline nasıl geçmiştir? Ortada siyasi amaçlarla yürütülen bir dava var. Halkbank’a karşı da bir operasyon amacı güttüğü ortadadır

İDLİB'İN ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ  HALİNE GELMESİNİ BEKLİYORUZ 

Astana sürecinin altıncı toplantısı Kazakistan'da başlıyor. Bu bizim başlattığımız Rusya ve İran'ın katıldığı bir süreçtir. Cenevre'ye alternatif olarak değildir. İdlib bizim sınırımıza çok yakın olduğu için doğrudan bizi ilgilendiriyor. Rus Savunma Bakanı ile bir temasımız oldu. Yarın ve öbür gün yapılacak toplantılarda bu konunun detayları konuşacak. Arkadaşlarımız pozisyonlarını hazırladılar. Bizim beklentimiz İdlib'in de diğer çatışmasızlık bölgeler gibi bir bölge haline gelmesidir. Sınırdaki hareketlilik yaşadığımız coğrafyanın gerçeğini dikkate alındığında her zaman almamız gereken tedbirlerdir. Bu farklı bir operasyon olabilir, sınır güvenliği, sınır ötesi olabilir. Daha önce de ifade ettik Suriye tarafından ister PYD bölgelerinden olsun ister başka yerden olsun kendisine yönelik bir saldırıda gerekli adımları atar. Terör koridoruna bugüne kadar izin vermediğimiz gibi bundan sonra da izin vermeyiz.

Sayın Junger Türkiye'yi az çok tanıyan, sayın Cumhurbaşkanımızı bilen birisidir. Bu tür açıklamalarda daha dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum. Bir yeni sayfa açalım denilmiş ve mutabık kalınmıştı. AB üyesi ülkelerin yaptığı açıklamalar, tavırlar ve tutumlara baktığımızda AB kendi değerlerinden uzaklaşıyor. İslamofobi, ırkçı, yabancı düşmünlığını hangi AB değerleriyle uzlaştırabilirsiniz. Avrupa'nın hali ortada. Sürekli "Türkiye AB'den uzaklaşıyor" gibi zemmeden yaklaşımları kabul etmiyoruz. Bunlar Avrupa merkezli oryantalist yaklaşımlardır. Avrupa'nın aynaya bakması gerekiyor.

AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN GELEN AÇIKLAMALARA TEPKİ:  ÖNCE AYNAYA BAKSINLAR


Krizinin başladığı günden bu yana Emir'in ilk yurt dışı seyahati olacak. Bu da Türkiye'nin önemi ortaya koyuyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Kerkük

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.