Kanal V
Almanya'da gündem 'Konya'

Almanya'da gündem 'Konya'

Almanya, Konya’da ki NATO Üssü’nde görevli askerlerine milletvekillerin ziyaret izni verilmemesi konusunda NATO’dan destek bekliyor.

Federal Parlamento Silahlı Kuvvetler Yetkilisi Hans Peter Bartels Konya konusunda NATO’nun daha fazla devreye girmesini istedi. Passauer Neuen Presse gazetesine konuşan Bartels,” NATO acilen bu konuyla ilgilenmeli ve ziyaret izni verilmemesinin kabul edilemez olduğunu açıkça ortaya koymalıdır.” diye konuştu.

“Türkiye fikrini değiştirmezse NATO Üssü başka ülkeye kaydırılmalı”

Bartels, Türkiye’nin kararını değiştirmemesi durumunda Konya’dan çekilmeyi de gündeme getirdi. Bartels, “Türkiye fikrini değiştirmeyecekse NATO Üssü başka bir partner ülkeye kaydırılmalı” dedi. Bir çekilme talebi de Sosyal Demokrat Parti (SPD) Savunma Politikaları Sözcüsü Rainer Arnold’dan geldi. Aynı gazeteye açıklama yapan Arnold, “Eylül ayında Konya’yı ziyaret etmek mümkün olmayacaksa, NATO ile birlikte Alman askerlerinin çekilmesini konuşmalıyız” ifadelerini kullandı. Arnold, Federal Hükümetin NATO ile birlikte gerektiğinde harekete geçilebilecek alternatif bir yer belirlemesini de istedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in İncirlik krizini “Almanya ile Türkiye arasındaki sorun” şeklinde tanımlamasını eleştiren Rainer Arnold, bunun bir hata olduğunu öne sürdü. “NATO bundan bir bütün olarak etkileniyor” diyen Arnold, NATO’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptıklarını kabul etmemesi gerektiğini de söyledi.


Kaynak: DHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.