18 Şubat 2019, Pazartesi

Ne Yaparsak Dolar 1 TL Olur?

Ne Yaparsak Dolar 1 TL Olur?

Ülkemizde seçim sonrası dolar 5 TL’ye kadar ulaştı. Siyasi belirsizlikler doların artmasına neden olan en büyük etmenlerden birisidir.

"Finans bilimi fizik bilimi kadar kesin olmasa da nettir."

Piyasalarda düzelme isteniliyorsa yeni hükümet acilen yapısal reformları hayata geçirmesi gerekmektedir.

2003’den 2008’e kadar yapılan reformlar sayesinde piyasa rahatlamış ve ekonomi düzelmişti. Bilişim , enerji, AR-GE, hukuk ve ulaşım yönünde yapısal reformlarla Türkiye ekonomisi tüm dünyaya olumlu mesaj vermişti. Daha sonra yapısal reformlar dışında popülist siyaset tercih edilirken ülke darbe girişimleri, asker baskılar, siyasi belirsizlikler, devlet içi terör yapılanmalarıyla hız kaybetti. Böylelikle yapısal reformlardan uzaklaştırıldı.

Bu etmenlerin yanı sıra eski hükümet sisteminde ekonomi alanında çok fazla sorumlu bakan ve çok fazla konuşan hükümet üyesi olması, görüşlerinin yabancı dile çevrilip yurt dışında yayınlanması dış yatırımcı gözünde ülke ekonomisinin güvenini düşürdü. Bu etmenler yüzünden büyüme devam etse de Türk parasına güven azaldı. Dolara yöneliş artarak dolarda büyük bir artış gerçekleşti.

Peki bu reformlar devam etseydi ne olurdu? Eğer 2008’e kadar değil de bugüne kadar reformlar devam etseydi. Bilişim sektörüne ve eğitim sistemine yatırımlar doğru ve büyüyerek devam etseydi bugün doların 5 TL’ye yaklaşması bizi şaşırtırdı. Fakat devam etmemesi yüzünden doların 1 TL’ye düşmesinin önüne geçildi.

Şuan da ülkede büyük bir siyasi reforma tanık oluyoruz. Hükümet ile parlamento birbirinden ayrılırken siyasiler bakanlıklardan uzaklaştı. İşin uzmanları yürütmedeki en üst koltuklara oturdu. Bu saatten sonra piyasaların düzelmesine dönük beklentiler arttı.

Şuan da yeni yürütmenin hızlıca hayata geçirmesi gereken ekonomik hamle, ekonomi alanında yorum yapacak kişinin tek olması. Yani bir kültür bakanına ekonomi sorulduğu zaman bu kişinin, ‘Bu konuda açıklama yapması gereken kişinin ekonomi bakanının ya da merkez bankası başkanı’ demesi lazım. Bu sayede yeni sistem ve hükümet üyelerine ekonomi konusunda dış yatırımcıya güven vermeye başlar.

Merkez bankasının da ABD’de FED gibi ekonomi politikalarında bağımsız açıklamalar yapması sağlanabilir. Ekonomide en büyük silah faizdir. İkinci en büyük müdahale döviz satmak ve daha ekonomiye zararsız müdahale ise sözdür. Merkez bankasının gerektiği zaman siyasetten ayrı bir şekilde ‘Ben her zaman sizin canınızı yakabilirim, yakarım’ duruşu önemlidir. Ülkede dövize yöneleceklere Türk parasının ve borsasının güçlü olduğunu ifade edebilir. FED her ay gerçekleştirdiği toplantılar sonrasında faiz arttırabilirim açıklamaları faiz attırmadan müdahale edebilme gücünü göstermiştir. Bu uygulanabilir.

Merkez bankasını bu denli güçlendirmekle beraber yapısal reformlar hayata geçerse ekonomi güçlenir. Bu yapısal reformlar eğitim sisteminde bilişime dönük yapılacak projelerin uygulanması başta geliyor. Vatandaşın isteğine göre açılan liseler değil de eğitim politikasına göre açılan liseleri görmemiz lazım. Vatandaş meslek lisesi istiyor diye meslek lisesi açmamız yerine eğitim politikasına uygun fen lisesi açmamız lazım.

AR-GE çalışmalarına harcanacak paranın arttırması ve nitelikli bilişim projelerinin öne çıkması, üniversitelerde eğitim veren kadroların güçlenmesiyle beyin göçünün önüne geçilecek projelerin hayata geçirilmesi ekonomi alanında bir rahatlama sağlayacak.

Unutmayalım Türkiye’nin cari açığı 43 Milyar Dolarken 9 kişinin ortaya çıkardığı haberleşme uygulaması Whatsapp 19 Milyar Dolara satıldı. Ülkemizin cari açığının yarısı kadar olan bu paranın ülkemize girmesinin önündeki tek engel kendimiziz. Bu uygulamanın daha iyisini yapacak birçok gencimiz ülkede destek ve iş fırsatı olmadığı için yurtdışında çalışıyor. Yine söylüyorum bunun önüne geçebilmek için yapısal reformlar lazım. 

 

Batuhan Ülker 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

dolar kaç tl oldu ne yaparsak dolar düşer ne yaparsak dolar 1 tl olur dolar kaç tl 1 dolar kaç tl dolar düşürme taktiği dolar nasıl düşer

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.