Kanal V
Merkez Bankasından Açıklama!

Merkez Bankasından Açıklama!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından döviz imkanına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkan oranı üst sınırının yüzde 60'tan yüzde 55'e düşürüldüğü, tüm dilim aralıklarının da 5'er puan aşağı çekildiği belirtilerek, "Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 5,3 milyar Türk lirası likiditesi piyasadan çekilecek olup, yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir." açıklaması yapıldı.

TCMB'den yapılan açıklamada, son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiği kaydedildi.

Bu durum dikkate alınarak fiyat ile finansal istikrara destek sağlanması maksadıyla rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkanına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yapıldığı aktarılan açıklamada, "Buna göre, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkan oranı üst sınırı yüzde 60'tan yüzde 55'e düşürülmüş, tüm dilim aralıkları da 5'er puan aşağı çekilmiştir. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 5,3 milyar Türk lirası likiditesi piyasadan çekilecek olup, yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir." ifadelerine yer verildi.

TCMB'den ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine ilişkin yapılan açıklamada da son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlendiği belirtildi.

Açıklamada, "Bu durum dikkate alınarak, 1 Şubat 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde ABD doları için 3,7000, avro için 4,3000, İngiliz sterlini için 4,8000 kuru kullanılarak TL olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verilmiştir." denildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, "Enflasyonun 2017 yıl sonunda yüzde 8,7 olarak gerçekleşeceğini; 2018 yıl sonunda ise yüzde…

Merkez Bankası toplam rezervleri 28 Temmuz ile biten haftada 1 milyar 998 milyon dolar arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı.

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizine dokunmazken, faiz koridorunun üst bandında 75 baz puanlık…

ABD Merkez Bankası (FED) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, istifa etti. Fischer, istifasının kişisel nedenlerle olduğunu duyurdu.

Merkez Bankasının toplam rezervleri, 31 Ağustos ile biten haftada 1 milyar 681 milyon dolar arttı.

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararının açıkladı ve faizlerde bir değişikliğe gitmediğini duyurdu.

Duymayan Kalmasın'da magazin tarihinin en ağır ithamı! Yeşim Salkım: "Gülben Ergen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ..... dur!" dedi.…

Dövizdeki hareketliliğin jeopolitik hareketlerden kaynaklı olduğunu belirten Merkez Bankası, "Kurdaki hareket geçici bir etki olabilir. Döviz likitidesi ile ilgili…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının az önce sona erdi. Merkez Bankası faizlerde değişikliğe gitmedi.

SpaceX ve Tesla ile bilim dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Elon Musk, Türkiye’de düzenlenecek olan Global SatShow’a geliyor.

Türkçe dublajlı film izlemeyi sevmeyenlerin bile saygı duyduğu Türkiye'nin en başarılı dublaj sanatçılarını listeledik.

Kaynak: AA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.