Kanal V
İlk Nar Hasadı Yapıldı

İlk Nar Hasadı Yapıldı

Türkiye genelinde yılın ilk nar hasadı Mersin’in Silifke ilçesinde yapıldı. Hasat edilen 5 ton nar ise kilosu kalitesine göre 2,5 ila 3 lira arasında değişen fiyattan Mersin’e gönderildi.


Üretici Cem Ergül, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2017 yılının ilk hicaz narı hasadını Silifke’de başlattıklarını kaydetti.
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerin tavsiyesiyle hicaz narı üretimi yaptığını ifade eden Ergül, “Şu an hasadını yaptığımız ve turfanda olan bu ürün burada daha çabuk çıkmaktadır. Güneş ve hava nedeniyle diğer bölgelere nazaran bu narlar erken çıkmaktadır. 35 dönüm arazinden 30-35 ton arası bir ürün bekliyoruz. Mersin haline gönderdiğimiz bu ürünler oradan da Irak, Suudi Arabistan gibi Arap ülkelerine ihraç ediliyor" dedi.
Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun ise bu yıl bin 500 dönüm araziden 2 bin ton hicaz narı hasadının yapılacağını, ova kesimlerinde narenciyeye alternatif olarak üretimi yapılan hicaz narının erken hasat edildiğini söyledi.
 DÜNYADA, 'İmparatorların çayı' olarak bilinen, Türkiye'de ise 'Beyaz iksir' adıyla kilosu 4 bin 500 lirayı bulan fiyatlardan satılan beyaz…

DÜNYANIN EN KALİTELİ GÜLLERİNİN ÜRETİLDİĞİ ISPARTA'DA, GÜL ÇİÇEĞİ HASADINDA SONA GELİNDİ. GÜNEYKENT BELDESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE DİĞER KÖYLERDE SABAHIN…

Sera dönemlerinde fiyatı 10 liraya kadar yükseliş gösteren ve tüketicinin elini yakan domates fiyatları, tarla hasadının başlamasıyla düşüşe geçti.

BURDUR'DA SON YILLARDA SAYISI ARTAN VE TURİSTLERİN İLGİ GÖSTERDİĞİ LAVANTA BAHÇELERİNDE HASADA BAŞLANDI. TARİHİ GÜZELLİKLERİ GÖRMEK İÇİN KENTTE BULUNAN…


HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.