Kanal V
Kula Halk Eğitimden İşaret Diline Destek

Kula Halk Eğitimden İşaret Diline Destek

Kula Halk Eğitim Merkezi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kula Gençlik Merkezi ortaklaşa işaret dili eğitimi düzenledi.

İşitme engellilerle iletişimi arttırmayı hedefleyen Kula Halk Eğitim Merkezi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kula Gençlik Merkezi, işaret dili eğitimlerine başladı. Aralık ayı sonunda temel işaret dili eğitimini tamamlayacak olan gençler, işitme engeli olan vatandaşlara elleri ile ses olup, iletişimdeki engelleri kaldırabilecekler. İşaret Dili Eğitmeni Cemile Demirelli, kursiyerlere 120 saatlik işaret dili eğitimi verdiklerini söyleyerek, “Bu 120 saatlik eğitimde on tane modül eğitimi var. Öğrencilerimiz her modül sonunda sınav oluyorlar. Böylece renklerden ve duygulardan günlük diyaloglara kadar Türk İşaret Dili kurallarını öğreniyorlar. Türkiye de yaklaşık 8 milyon engelli vatandaşımız var ve bunlardan 3 milyona yakını işitme engelli” dedi.
Bir farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirten Kula Gençlik Merkezi Lideri Sergül Şentürk ise “İşitme engelli arkadaşlarımızın eğitimdeki sorunları çok büyük. Çünkü 2005 yılına kadar işaret dili yasaklı bir dildi. İşitme engelli arkadaşlarımızın hastaneler, mahkemeler vs. her yerde tercümana ihtiyaçları var. Bizim burada verdiğimiz 120 saatlik eğitimin ardından kursiyerlerimiz eğitmen ve tercüman olabiliyorlar. Amacımız işitme engelli vatandaşlarımızın olduğu her alanda işaret dilini yaygınlaştırmak. Tamamen engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla bu kursu veriyoruz” dedi.Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir lise öğrencisi, işitme engelliler için konuşmayı işaret diline çeviren yazılım geliştirdi.

Adana'da işitme engelli arkadaşlarının çektiği zorluklardan ilham alan bilişim uzmanı gençler, işaret dilini sese ve yazıya çeviren yazılım geliştirdi.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Alaaddin Keykubat Üniversitesi Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli personellerine işaret dili eğitimi veriliyor.

ANTALYA'NIN ALANYA İLÇESİNDE BULUNAN ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ ALANYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE GÖREVLİ SAĞLIK PERSONELLERİNE, İŞARET DİLİ EĞİTİMİ VERİLDİ.…

ALANYA BELEDİYESİ, İLK ETAPTA 40 PERSONELİNE YÖNELİK İŞARET DİLİ EĞİTİMİNE BAŞLADI. 8 HAFTA SÜRECEK OLAN TEMEL İŞARET DİLİ KURSU…

Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.