Ali Orhan Sol Taraf
Ali Orhan Sol Sabit
19 Eylül 2018, Çarşamba

Bakan, TEOG'un Yerine 3 Alternatif Hazırlandığını Duyurdu

Bakan, TEOG'un Yerine 3 Alternatif Hazırlandığını Duyurdu

TEOG'dan sonraki yeni sistemle ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 3 alternatif üzerinde çalışıldığını duyurdu. Bakan Yılmaz, "Çalışmalardan biri, her lisenin kendi sınavını yapması." dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, NTV televizyonunda katıldığı programda, TEOG'un yerine getirilecek yeni sistemle ilgili bilgi verdi. TEOG sonrası için 3 alternatif üzerinde çalışıldığını açıklayan Bakan Yılmaz, Çalışmalardan biri her lisenin kendi sınavını yapması, ikincisi soruların bakanlıkça merkezi sorulması, üçüncüsü adrese dayalı kayıt sistemine göre yerleştirme yapılması. Bakan Yılmaz, hiçbir sınavda test olmayacağını söyledi.

Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları;

8. sınıfta girilecek bir sınav için çocuklar 6. sınıftan itibaren hazırlanıyor. Hayatlarının gelişme döneminde, fiziksel, sosyolojik olarak biz öğrencileri adeta bir yarış atına çevirdik dediğimizde biz doğruyu tespit etmiş oluyor muyuz?

Hem çocukları strese sokuyorsunuz, bu lisede de böyle. Biz hayata hazır, kendisi ile mutlu olan gençler istemiyor muyduk? Sınav bölmünü nasıl daha az stresli hale getirebiliriz bütün kaygımız bundan. Eğitim sistemi sınavdan ibaret değil. Amaç kaliteli eğitim ve fırsat eşitliği. Bazı okullar notları şişiriyor eleştirileri vardı.

MEB'İN YENİ SİSTEM ÇALIŞMALARI

Başarılı olan her noktaya girecek. 11 bin 57 okulumuz var. Biz arkadaşlarla bir çalışma yaptık. Bir tanesi her lisenin kendi sınavını yapması. Okuldaki öğretmenlerle hazırlanan sınav soruları ile sınav yapılacak. Çok fazla soru çok fazla hata olabilir. Bir de her okul kendi sınavını yaptı, diyelim ki çocuk Van'da bir sınavı kazandı, 2-3 yıl sonra İzmir'e göç ettiğinde o çocuğu okul almayacak mı? O zaman ne yapalım? Öğretmenin değerini artıralım, okulun değerini artıralım. Okuldaki her dersten 3 sınav yapılıyor. Bu sınavların objektifliğini sağlamak lazım. Biz aslında yeni müfredata uygun bir soru bankası çalışmalarına da başlamıştık. Soru bankası test değildir. Kişiler adeta hem kursa yönlendiriliyor hem de hiç düşünmüyor çocuklarımız.

Çocuğun yaptığı iyi bir şeyi takdir ederseniz çocuk o yoldan ilerler.

"ÖLÇME DEĞERLENDİRME OLMAYAN BİR SİSTEM OLMAZ"

Ölçme değerlendirme olmayan bir eğitim sistemi olmaz. Bizim öğretmenden istediğimiz her ders için kazanımları evlatlarımıza aktar diyoruz. Bir soru bankası oluşturalım soruları oradan siz seçim diyoruz.

Yazılı olacak, klasik olacak, açık uçlu değerlendirmeler de olacak. Çocuk kendini ifade edebilsin. Objektif notu elde edebildik mi? Bu sonuçlara uygun olarak da Ankara Fen Lisesi ya da İstanbul Fen Lisesi diyebilir ki, notu 95 ve üzeri olanlar bana başvurabilir. Bu notlara göre de alınabilir. Bunun üzerinde çalışılabilir. Akademisyenlerden bunlara çalışanlar var. Bize de gönderiyorlar.

İKİNCİ ALTERNATİF: ADRESE DAYALI KAYIT SİSTEMİ

Bir başka alternatif olarak da; Bizim aslına bakınca hükümet beyannamemizde de var. En iyi okul en yakın okuldur diye. Bunu yapacağız ama bunun için bizim bütün okullarımızın kalitesini artırmamız lazım. Her okulu talep edilebilir hale getirmemiz lazım. Adrese dayalı kayıt sistemi. Adrese dayalı kayıt sisteminin dışında kalanlar da bu yeni sisteme göre yerleştirilebilir.

TEST OLAMAYACAK, AÇIK UÇLU SINAV OLABİLİR

Açık uçlu sınav da olabilir. Bunların hiçbirisinde test yok. Fen liseleri için ayrı kriter getirebiliriz.

En başarılı yüzde 5-10'luk dilimde yer alan öğrencilerin girebileceği bir sistem de olabilir. TEOG sonrası için 3 alternatif hazırlıyoruz.

TEOG'dan Sonra LYS De Kalkıyor! MEB ve YÖK Ortak Çalışacak TEOG'dan Sonra LYS De Kalkıyor! MEB ve YÖK Ortak Çalışacak

TEOG'un Alternatifinin Taslağı Yarın Bakanlar Kurulu'na Sunulacak TEOG'un Alternatifinin Taslağı Yarın Bakanlar Kurulu'na Sunulacak

TEOG Kurs Ücretlerini Geri Alabilirsiniz! TEOG Kurs Ücretlerini Geri Alabilirsiniz!

TEOG Neden Gündem Oldu? Erdoğan Açıkladı! TEOG Neden Gündem Oldu? Erdoğan Açıkladı!

Berna Laçin TEOG Kararına Tepki Gösterdi! Berna Laçin TEOG Kararına Tepki Gösterdi!

TEOG'un Yerine Gelecek Sistem Belli Oldu! Merkezi Sınav Yok, Yetenek Var TEOG'un Yerine Gelecek Sistem Belli Oldu! Merkezi Sınav Yok, Yetenek Var

Başbakan, TEOG'un Yerine Gelecek Sistemin Detaylarını Açıkladı Başbakan, TEOG'un Yerine Gelecek Sistemin Detaylarını Açıkladı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Kaynak: CNN TÜRK


Eğitim Güncel teog sistem sınav

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Frekans Değişti