Kanal V
2017 DGS Tercihleri Ne Zaman Yapılır? DGS Taban Puanları Bilgisi

2017 DGS Tercihleri Ne Zaman Yapılır? DGS Taban Puanları Bilgisi

DGS tercihleri ne zaman başlayacak konusuna cevap arayan vatandaşlar, ÖSYM'nin konuyla ilgili gerçekleştireceği açıklamaya kilitlendi. Geçtiğimiz yılın taban puanları ile gerçekleştirecekleri DGS tercihleri konusunda küçük bir bilgi edinecek olan vatandaşlar, ÖSYM'nin yayımlayacağı kılavuzu merakla bekliyor. Peki, sonuçlar sonrasında merakla beklenen DGS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

DGS tercihleri, Ön Lisans eğitimini tamamlayan ancak bu eğitimlerini Lisans ile devam ettirmek isteyen öğrenciler tarafından araştırılmaya başlandı. Sonuç açıklama sürecinin ardından DGS tercihleri ne zaman yapılır sorusuna kilitlenen vatandaşlar, ÖSYM'nin yapacağı açıklamayı merakla bekliyor. İşte, bu açıklama öncesinde kullanabileceğiniz DGS taban puanları ve tercih rehberi hakkında detaylı bilgiler

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS tercih işlemleri, ÖSYM üzerinden gerçekleştirilecek. Tercih işlemlerinin başladığı duyurusunu yapacak olan ÖSYM, aynı anda kılavuzu da yayımlayacak. Kılavuz içerisindeki bilgileri kullanacak olan öğrenciler taban puanları baz alarak tercih işlemlerinde bulunacak. DGS tercih işlemleri, geçtiğimiz 24 Eylül'de açıklanan sonuçların ardından 30 Eylül'de başlamıştı. Aynı süreç baz alınırsa tercih döneminin 12 Eylül tarihinde başlayacağı söylenebilir.

2016 TERCİH KILAVUZU VE TABAN PUANLARI BİLGİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

TOPLAM 355 BİN ADAY BAŞVURUDA BULUNDU

Toplam 355 bin adayın başvuruda bulunduğu Diket Geçiş Sınavı'na, Türkiye genelinde 325 bin aday katılım sağladı. ÖSYM verilerine göre sınava giremeyen aday sayısı ise 30 bin olarak kayda geçti. 

Sözel ve sayısal puan türünde 325'er bin kişinin puanı hesaplanırken, sayısal alanda ise 155 bin puan türü hesaplandı.

DGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

30 TERCİH HAKKI BULUNUYOR

Sınav sonuçlarının açıklanması ile adaylar tercih işlemi yapacaklar. Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler. Adaylar için tercih tarihleri, ÖSYM tarafından belirlenecek. 

ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2017-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa  kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

 2012 Polis Akademisi Sınavı sorularının sızdırılmasıyla ilgili operasyon başlatıldı. Savcılık, soruşturma kapsamında 40 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

Ehliyet motorlu taşıtlar sınav sonuçlarına dair MEB’ten açıklama bekleniliyor. 29 Temmuz ehliyet sınav sonuçları üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı, önceden…

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bin 110 adayın ilan edilen yerleştirmesinin değiştiğini, bin 628 aday daha önce bir…

Başkentte bugün yapılan ehliyet sınavına başkalarının yerine girdiği tespit edilen 2 kişi gözaltına alındı.

Devlet kadrolarına sınavla alınabilecek sözleşmeli personel listesine vaizler de eklendi.

100 Bin Suriyeli mültecinin kamuya alınacağı yönünde sosyal medyada çıkan haberler gerçek değil. Bazı troll hesaplardan yayımlanan ve kısa…

Kaynak: Hürriyet

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.