Kanal V
Suriye 'İsrail, Hama'daki Merkezi Vurdu'

Suriye 'İsrail, Hama'daki Merkezi Vurdu'

Suriye rejimi, Hama’daki Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezinin İsrail tarafından vurulduğunu iddia etti.


Suriye askeri yetkilileri, Suriye’nin Hama kentinde kimyasal ve nükleer silahlar konusunda faaliyet gösteren Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezinin bombalanmasının arkasında İsrail’in olduğu şeklindeki haberleri doğruladı. Bombalamada iki Suriye askerinin de öldüğü belirtildi. Suriye, hava saldırısının Lübnan topraklarından yapıldığını ve iki askerin hayatını kaybettiğini açıklandı. Lübnan medyası ise, saldırıda 3 kişinin de yaralandığını kaydetti. İsrail saldırının kendileri tarafından yapıldığını doğrulamazken, inkar da etmedi.
Milli Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Amos Yadlin de saldırıyı doğrularken, saldırının kim tarafından yapıldığını belirtmedi. Yadlin, “Gece yapılan saldırı alışılmış bir şey değil. Burası diğer şeylerin yanında, bazısının bir sonraki askeri harekatta önemli olacak ileri teknoloji füzeleri de üreten Suriye Askeri Bilimsel Araştırma Merkezi” şeklinde açıklamada bulundu. Yadlin, “Saldırı yapılan fabrika, binlerce sivili öldüren kimyasal silahların ve patlayıcıların üretildiği yerdir” dedi.
 Öncüpınar Sınır Kapısı’nda ülkelerine gitmek isteyen Suriyeliler izdihama yol açarken, demir kapıya yüklenen yüzlerce Suriyeli adete birbirini ezdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de siyasi çözümün terör örgütü DAEŞ ile mücadele kadar önemli olduğunu söyledi.

Suriye'de Esad rejimine bağlı güçler, terör örgütü DEAŞ'ın verdiği büyük kayıplara rağmen 3 senedir sürdürdüğü Deyrezzor kentindeki kuşatmayı kırdı.…

BM, Suriye rejimi tarafından Han Şeyhun’da Nisan ayında gerçekleştirilen hava saldırısında sarin gazı kullanıldığının belirlendiğini duyurdu.

Suriye’de rejim güçleri Deyrizor’a girdi.

Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.