Kanal V
Celal Talabani'nin Naaşı Süleymaniye'ye Getirildi

Celal Talabani'nin Naaşı Süleymaniye'ye Getirildi

Almanya'da salı günü hayatını kaybeden Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin naaşı Süleymaniye'ye getirildi.

Almanya'da salı günü hayatını kaybeden Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin naaşı Süleymaniye'ye getirildi. Talabani'ye Süleymaniye havaalanında resmi cenaze töreni düzenlendi. Celal Talabani'nin naaşının resmi karşılamasında 21 pare top atışı yapıldı.

BARZANİ ÇELENK BIRAKTI

IKBY Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum da, KYBlideri ve eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin cenaze törenine katıldı.

Öte yandan Mesud Barzani, Talabani'nin Naaşına çelenk bıraktı. Bilindiği üzere iki lider siyasi fikirleri konusunda birçok kez ayrışmaya düşmüş çatışma noktasına gelmişti.


ORTA DOĞU'NUN DÜŞMAN KARDEŞLERİ

Talabani Irak'taki Kürt siyasi hareketi içerisinde sol - sosyalist bloğun önemli isimlerinden. Barzani ise muhafazakar kanadın tartışmasız tek lideri. Talabani İran'a yakın politikaları savunurken, Barzani Türkiye'yle daha samimi ilişkilerden yana.

TALABANİ SEKÜLER, BARZANİ DİNDAR

Talabani, siyasette seküler tavır sergilerken, Barzani daha dindar politikalarla dikkat çekiyor.
Talabani yumuşak üslubu ve müzakereci tavrıyla Kürt siyasetinde "güvercin" olarak tanımlanıyordu, Barzani ise daha keskin ve sert söylemleriyle "şahin" sınıfına giriyor.


AMERİKA'NIN BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ DE ORADA

Cenaze törenine, Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi, Ürdün Kralı'nın temsilcisi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in yanı sıra, çok sayıda yabancı siyasetçi ve diplomat da katıldı.Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada IKYB liderliğinin referandum ısrarının endişe verici olduğu belirtildi.

25 Eylül'deki bağımsızlık referandumunun ertelenmeyeceğini açıklayan IKBY Başkanı Barzani, "Kimsenin sözünü dinlemeyin, referanduma gidiyoruz." dedi.

Eski Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani hayatını kaybetti. Rûdaw’ın Almanya muhabiri, Celal Talabani’nin…

Kaynak: HABERLER.COM

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.