Kanal V
Buz Devrinden Kalma 14 Bin Yıllık Bir Köy Keşfedildi!

Buz Devrinden Kalma 14 Bin Yıllık Bir Köy Keşfedildi!

Arkeologlar, buz devrinde oluşan buz köprülerinden geçerek Kanada'nın buzsuz kıyılarında köy kurmuş bir halka ait kalıntılar keşfetti.

Yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca Kanada’da bir eyalet olan İngiliz Kolombiyasın'da yaşamış Heiltsuk halkının nereden geldiği, yalnızca sözlü hikayelerden ibaretti. The Nation, bölgedeki halkın Buz devrinde bölgeye kaçtığını iddia ediyordu. Yeni elde edilen bulgular The Nation’ı haklı çıkarıyor.

Victoria Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan arkeolog Alisha Gauvreau, Hakai araştırma enstitüsünden öğrenciler ile birlikte İngiliz Kolombiyası’na bağlı Triquet Adası’nda bir kazı gerçekleştirdi. Kazıda eski bir köye ait olduğu anlaşılan oyma ahşap aletler ve kömür parçaları bulundu.

Bulunan kömür parçaları, karbon incelemesinin yapılması için laboratuvara gönderildi. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcıydı. Bulunan aletler, günümüzden 13-14 bin yıl öncesine ait. Bu da Heiltsuk halkının Kuzey Amerika’da yaşayan en eski halklardan biri olduğu anlamına geliyor.

Şu an için bölge halkının buz devrinde oluşan buz köprüleri ile Alaska’dan Kanada’ya göç ettiği düşünülüyor. Fakat yapılan yeni keşif, bölge halkı hakkında daha detaylı bilgiler elde edilmesine yardımcı olacak.

 

WebteknoDünyada sadece Fırat ve Dicle nehirleri ile bunların kollarında yaşayan "Fırat kaplumbağaları", yaşam ve üreme alanlarının belirlenmesi amacıyla uydudan…

Bursa'nın İnegöl ilçesinden dünyanın dört bir yanına ihraç edilen, İnegöl Alası cinsi ay çekirdekleri otoyolda kurutuluyor.

Global Firepower isimli şirket, hazırladığı bir liste ile dünyanın en güçlü ülkelerini sıraladı. Bu ülkeler arasında Türkiye, ilk 10…

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.