Kanal V
Büyük Set Resifi'nde Mavi Bir Delik Keşfedildi!

Büyük Set Resifi'nde Mavi Bir Delik Keşfedildi!

Dünyanın doğal harikalarından olan büyük set resifinde mavi bir delik bulundu.

Whitsunday adasında yer alan deniz biyologlarının yürüttüğü araştırmalar sırasında resifte büyük mavi bir delik bulundu. Bu delik bir su altı mağarası ya da delik olabilir. Basitçe çevresinden çok daha derin bir bölge olduğu için dışardan mavi görünüyor.

Biyologların araştırmada kullandıkları Google Haritalar, yine bilimin ilerlemesine yardımcı oldu. Yetkililerin açıklaması şöyle:"Haritalar'da bu mavi deliği keşfettikten sonra yanına gidip bakmaya karar verdik. Normal resif yolculuğumuzdan çok daha uzağa giderek neler olduğunu görmek istedik. İçerde bulduklarımız inanılması çok güçtü, özellikle de buradan 5 ay önce kategori 4 bir hortum'un geçtiğini düşününce."

Mavi deliğin bu kadar uzun süre keşfedilmeden kalması ise gayet anlaşılabilir bir durum zira Büyük Set Resifi, adındaki büyük sıfatını boş yere taşımıyor. Avustralya'nın Kuzeydoğu kıyısında 2300 kilometrelik bir hat boyunca resifin devam ettiğini görmek mümkün. Yine araştırmacılardan gelen bilgilere göre deliğin içinde 15-20 metre civarı derinlikte dev Seriatopora'lar ve ekibin şimdiye kadar gördüğü en büyük Acropora kolonisi yer alıyor. 

 

 

 

 ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU VE DÖŞEMEALTI BELEDİYESİ HALK TİYATROSU OYUNCULARI, DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜNE ÖZEL OYUN SERGİLEDİ. OYUN SONUNDA…

Kütahya'da, 40 yıldır kartpostalcılık yapan 72 yaşındaki Yüksel İnan, son yıllarda gelişen teknoloji ile bu işin bitme noktasına geldiğini…

Samsung, özel bir kablosuz veri transferi teknolojisinin geliştirilmesine destek veriyor

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.