Kanal V
ABD Diken Üstünde! Kasırga Hızını Artırarak İlerliyor

ABD Diken Üstünde! Kasırga Hızını Artırarak İlerliyor

ABD’nin Florida eyaletinde hafta sonu etkili olması beklenilen Irma Kasırgası, Miami kenti sahillerini vurmaya başladı.


Miami kentinin sahil kesiminde Irma Kasırgası’nın etkisiyle şiddetli yağışların ardından su taşkınları yaşandı. Saatteki hızı yaklaşık 300 kilometreye yaklaşan kasırga, ABD’de korkuya neden oldu. Florida’nın Monroe Count İdari Amirliği, Key West bölgesinde yaşayanların tahliye edilmesine karar verdi. ABD Ordusu, Key West Deniz Havacılık İstasyonu’ndaki 5 bin asker ve sivili tahliye ettiğini açıkladı. ABD Ulusal Kasırga Merkezi ise yaptığı son açıklamada, "Irma, potansiyel olarak yıkıcı olan beşinci kategorideki kasırga ve etkili olduğu bölgelerde hayatı tehdit eden rüzgar ve tehlikeli yağışlara yol açacak" ifadesini kullandı.
Atlantik Okyanusu’nda görülen Irma Kasırgası’nın ABD’yi vurma ihtimali ülkede büyük korkuya neden oldu. Şiddetli yağışın Virgin Adaları ve Porto Riko’nun kuzeydoğu sahillerinde etkili olmaya başladığı bildirildi.


KARAYİPLER’DE EN AZ 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

 


Karayipler’in kuzeyindeki adalara ulaşan Irma Kasırgası, geçtiği adalar boyunca evlerin hasar görmesine ve sel baskınlarına neden oldu. Antigua ve Barbuda ile St. Barts ve St. Martin adalarını vurarak ilerleyen kasırga Karayip Adaları’nda ölümlere neden oldu. Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb ise, Fransa’nın denizaşırı topraklarından Kuzey Amerika Kıtası Karayip Denizi içinde bulunan adalarında en az 8 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 kişinin yaralandığını açıkladı.


IRMA KASIRGASI VATANDAŞLARI ALARMA GEÇİRDİ

 


ABD Ulusal Hava Dairesi yetkilileri, kasırganın yıkıcılık sıralaması en yüksek derece olan kategori 5’e yükseldiğini açıkladı. Florida eyaletinde etkili olması beklenilen Irma Kasırgası’nın geçtiğimiz günlerde ABD’nin Teksas eyaletini etkisi altına alan Harvey Kasırgası’ndan da şiddetli olması bekleniyor. ABD’de son yılların en şiddetli kasırgası olarak adlandırılan Irma Kasırgası vatandaşları alarma geçirdi. Marketlerden yiyecek, içecek stokları yapan halk, bir yandan da yapı malzemelerinin satıldığı marketlere akın eden yapı malzemeleri satın aldı. Fırtınanın vuracağı bölgelerdeki yapıların büyük bir kısmı fırtınaya hazır hale getirilmeye çalışılıyor. Ev sahipleri, binaların pencereleri ve açıkta bulunan alanları emtal saçlarla kaplıyor, kapılara ve çatılara ise tahtalar çakarak sağlamlaştırıyor. Fırtınanın etkili olması beklenen bölgelerde vatandaşlar elektrik kesintilerine karşı temel ihtiyaç haline gelen tüpgaz alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Yetkililerin su taşkınlarına ve elektrik kesintilerine karşı tedbirli olun uyarıları yapmasının ardından tüp bayilerinde uzun kuyrukların oluştuğu belirtildi.


"EN KÖTÜSÜNE HAZIRLANMAK ZORUNDAYIZ, AKSİ TAKDİRDE BU YIKICI OLABİLİR"

 


ABD Ulusal Hava Dairesi, Guadeloupe, Porto Riko ve Florida’da 1928 yılında meydana gelen ve toplam 2 bin 748 kişinin ölümüne neden olan San Felipe Kasırgası’ndan bu yana ABD’nin ve Porto Riko’nun Irma büyüklüğünde bir kasırga görmediğini açıkladı. Porto Riko Valisi Ricardo Rossello, "En kötüsüne hazırlanmak zorundayız. Aksi takdirde bu yıkıcı olabilir" dedi. Vali Rossello, enerji hatları ve altyapının kasırgadan zarar gördüğünü ve tahrip olduğunu belirterek, elektrik kesintilerinin yaşandığını ve bazı bölgelere uzun zaman elektrik verilemeyeceğini, binden fazla kişinin geçici olarak sığınaklara yerleştirildiğini" söyledi.
Öte yandan Atlantik Okyanusu’nda şimdiye kadar görülen en şiddetli kasırgalardan biri olan Irma, geçtiği Barbuda Adası’nda yaşayan yaklaşık bin 700 kişiyle iletişimin kopmasına yol açtı. Kasırga nedeniyle Florida’da önceki gün eyalet genelinde acil durum kararı alınmıştı.
 ABD'de, Teksas kıyılarını vurması beklenen kasırga nedeniyle alarma geçildi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, hafta sonu Atlantik Okyanusu üzerinden gelmesi beklenen ve saatteki hızı 175 kilometreye ulaşacak kasırganın Florida…

Tarihte kayda geçen en güçlü Atlas Okyanusu fırtınası olan Irma kasırgası, Florida eyaletinde etkisini arttırıyor.

Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.