Kanal V
Sevgililer İçin Çiçekler Antalya'dan!

Sevgililer İçin Çiçekler Antalya'dan!

Türkiye’de ilk kez Antalya’da serada üretilen kesme orkideler 14 Şubat Sevgililer Günü için kesildi.

Antalya’da Ziraat Mühendisi Adnan Özçelik, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden emekli olduktan sonra orta çağ Avrupa’sında sadece soyluların yetiştirdiği, her kültürde farklı bir anlama sahip orkideyi hobi olarak üretmeye başladı. 5 dekarlık ısıtma ve soğutma sistemleri bulunan özel serada saksı çiçeği olarak bilinen orkideyi kesme çiçek olarak yetiştiren Özçelik, yılda yaklaşık 50 bin orkide üretmeyi başardı.

Türkiye’de ilk kez seralarda yetiştirilen birbirinden renkli orkideler, Sevgililer Günü için kesilmeye başlandı. En pahalı ve nadide çiçeklerden biri olarak bilinen rengarenk orkideler, Antalya’dan kargo ile başta İstanbul ve tüm illere sevgilerle buluşmak için yola çıkıyor.

Adnan Özçelik, emekli olmasının ardından sektörde kesme orkide çiçeğinin eksikliğini görerek bu işe başladığını kaydetti. Hobi gibi başladığı kesme orkide üretiminde zamanla sayının arttığını dile getiren Özçelik, şuanda 5 dekar alanda üretim yaptığını belirtti. Kesme orkidenin sevgiyi göstermek için ideal hediyelerinden biri olduğunun altını çizen Adnan Özçelik, 8 ay gözleri gibi baktıkları çiçeği satışa hazır hale getirdiklerini söyledi.

Özel ilgi

Serada kışın 24 ile 28, yazın 32 derece sıcaklık ortalamasını sağlamaları gerektiğini belirten Adnan Özçelik, "Isıtma ve soğutma sistemimiz var. Doku kültüründen üretilen bir orkide 1.5 yıl sonra çiçek veriyor. Biz de büyük boy orkideden 6 ay gibi bir sürede çiçek almayı başardık. Aynı bitkiden 4-5 yıl faydalanıyoruz" diye konuştu.

Sevginin çiçeği

Kesme taze orkide üretimi yaptığını ifade eden Adnan Özçelik, "Orkideyi dal olarak kesip, vazo çiçeği olarak hazırlıyoruz. Bu tür üretim yapan tek kişiyim. Kesme orkidenin vazo ömrü bir ayı buluyor. Orkide özel bir çiçektir, sıcak ve gerçek sevgiyi ifade eder. Orkide de sıcak ve içten bir sevginin çiçeğidir" dedi.

Yıllık 50 bin dal üretim yaptıklarını kaydeden Özçelik, "Bu yıl havalar sıcak gitti yavaş yavaş üretimimiz artmaya başladı. Her dalda 6 çiçek açtığı zaman kesime başlıyoruz. Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. O özel güne de bir miktar kesim yapmaya başladık. Çiçeğin yüzde 90’ı İstanbul’a gidiyor" ifadelerini kaydetti.

Bin 500 dal

15 çeşit orkide üretmelerine rağmen en çok mor ve beyazın tercih edildiğine değinen Özçelik,"Çiçek yetiştiricileri için özel anlamlı günler var. Anneler Günü, Dünya Kadınlar Günü, Sevgililer Günü gibi. Bugünler üreticinin en fazla çiçek kestiği dönemdir. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde en çok gül tercih edilir ama orkide de en güzel hediyelerden biridir. Orkide en nadide özel çiçeklerin en başında gelir. Biz de bin 500 dal orkide hazırladık. Kısa süre içinde paketleyip, kargo ile tüketiciyle buluşturacağız" diye konuştu.8 Şubat 2018 Perşembe Reyting Sonuçları Açıklandı! Bugün En Çok İzlenen Programlar Hangileri? 8 Şubat 2018 Perşembe Reyting Sıralamasında…

Antalya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 14 zanlıdan 5’i tutuklandı.

Antalya’da araç kiralama firmalarına gerçekleştirilen denetimlerinde, kanuna ve sisteme aykırı hareket eden 20 işyerine tam...

Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM), Antalya Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği iş…

Antalya’da 15 yaşındaki kızlarına yapılan böbrek naklinden sonra kontrol amacıyla 20 gün önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesine gelen ailenin neredeyse…

Kaynak: İHA

Editör: Kanalv Editör 3

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.