Kanal V
Klintsı Heyeti Demre'ye Renk Kattı

Klintsı Heyeti Demre'ye Renk Kattı

RUSYA'nın Klintsı şehrinden gelen heyet Antalya'nın Demre ilçesinde bir hafta boyunca kent turu yapıp, tarihi yerleri gezdi ve çeşitli etkinliklere katıldı.

Ankara'da suikasta kurban giden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Karlov ile Demre'nin kardeş şehri Andrey Karlov'un doğum yeri olan Rusya'nın Klintsı şehrinden gelen heyet bir hafta boyunca Demre'de kaldı.

 

Karlov'un eşi Marina Karlov, Klintsı Şehir İdaresi Başkanı Oleg Pavloviç, Klintsı Şehir İdaresi Başkan Yardımcısı Ludmila Dmitriyevna Lubskaya, 6 öğretmen ve 50 öğrenciden oluşan heyet, Andrey Karlov Caddesi ve rölyefinin açılışına katıldı. Bir hafta boyunca Aziz Nikolaos Anıt Müzesi, Myra Antik Kenti, Likya Uygarlıkları Müzesi, Andriake Antik Kenti'ni gezen heyet, Kekova'da yat turuna çıkarak Üçağız Mahallesi, Batık Kent ve Simena Antik Kenti'ni gezdi.

 

Konuk heyet ve Demrelilerin katılımıyla Demre Spor Salonu'nda dostluk şöleni düzenlendi. Şölene Kaymakam Murat Uz, Belediye Başkanı Süleyman Topcu da katıldı. Şölende Demreli öğrencilerle Rus öğrenciler birer voleybol ve basketbol dostluk maçı yaptı. Voleybol maçı 1-1 berabere bitti. Klintsı Şehir İdaresi Başkanı Oleg Pavloviç'in de yer aldığı basketbol maçı da 20- 20 berabere sonuçlandı. Şölende Kemer'den gelen Rus Sanat ve Kültür Derneği Folklor Ekibi ve Rus öğrenciler Rus halk oyunları oynadı. Demre Anadolu Lisesi Folklor ekibi de Antalya yöresi halk oyunlarından oluşan gösteri sundu. Rus ve Türk bayrakları taşıyan izleyiciler gösterileri alkışladı.

 

Andrey Karlov'un eşi Marina Karlov, "Yüreğimin bir parçası artık Demre'de. Eşimin adı sonsuza dek burada yaşayacak. İlk olarak oğlum, gelinim ve iki torunumla en kısa sürede Demre'ye tekrar geleceğim. Uzun vadeli amacım eşim adına kurulan Andrey Karlov Vakfı olarak Demre'de bir üniversite kurmak olacak. Klintsı ile Demre arasında başlayan bu dostluk ve kardeşlik ilişkisi, önce iki yüce millet ve iki dost olan Türkiye- Rusya dostluğuna ve dünya barışına katkı sağlayacak. Dostluğunuza teşekkür ediyorum" dedi.

 

Klintsı Şehri İdaresi Başkanı Oleg Pavloviç, "Sizleri 7, 8, 9 Mayıs'ta kutlayacağımız Klintsı'nin kurtuluş bayramına sizleri davet ediyorum. İki şehir arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için ortak çaba göstermeliyiz. Özellikle öğrencilerimiz karşılıklı olarak birbirini ziyaret etmeli. Birbirini karşılıklı olarak kültürlerimiz tanımalı. Bu ilişki büyük bir dostluğa dönüşmeli" diye konuştu.

 

Demre Belediye Başkanı Süleyman Topcu da şunları söyledi:

 

"Sizleri burada ikinci kez ağırlamaktan çok mutluyuz. Tekrar saygıyla andığım Büyükelçi Andrey Karlov Demre'de sonsuza dek yaşayacak. İki şehri, Türkiye ve Rusya'yı birbirine bağlayan en büyük kişi olarak gelecek kuşaklara taşınacak. En kısa sürede Demre olarak kardeş şehrimiz Klintsı'yi ziyaret edeceğiz."DEMRE'DE BU YIL 3'ÜNCÜSÜ DÜZENLENEN DEMRE YÖRÜK GÖÇÜ ŞENLİĞİ'NDE YÖRÜK GÖÇÜ CANLANDIRILDI. DÖRT BİN KİŞİNİN KATILDIĞI GÖÇ, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE…

Antalya’nın Demre ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

DOMATESE İHRACAT KAPILARINI BİR TÜRLÜ AÇMAK BİLMEYEN RUSYA'DAN TARIM HEYETİ GELDİ. ANTALYA'DA SERALARDA İNCELEMELERDE BULUNAN RUS HEYET, BAZI ÜRÜNLERİN…

26 MART 2018 PAZARTESİ REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI! BUGÜN EN ÇOK İZLENEN PROGRAMLAR HANGİLERİ? 26 MART 2018 PAZARTESİ REYTİNG SIRALAMASINDA…

Kaynak: Hürriyet

Editör: KanalV Editör 4

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.