Kanal V
Japonya Ve Güney Kore'ye Aromatik Çıkarma

Japonya Ve Güney Kore'ye Aromatik Çıkarma

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB), Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen 'Antalya İli Geleneksel ve Yöresel Tarım Ürünleri Tıbbi Aromatik Bitkiler, Uçucu Yağlar, Reçel, Pekmez, Baharat ve Zeytin-Zeytinyağı İhracatının Geliştirilmesi' adlı URGE Projesi kapsamında üyelerini pazar araştırması için Japonya ve Güney Kore'ye götürdü.

ATB, üyelerinin yurtdışı ticaretini geliştirmek, ihracat hacmini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. ATB bu kapsamda, URGE projesine katılan tıbbi aromatik bitki, reçel, pekmez, baharat ve zeytinyağ üretimi ve ticareti yapan firmaları pazar araştırması için Japonya ve Güney Kore'ye götürdü. ATB yönetim kurulu üyeleri Hüseyin Simav ile Cüneyt Doğan'ın önderlik ettiği heyet, ilk olarak Japonya'da tıbbi aromatik bitki kullanılarak kozmetik ve doğal ilaç üreten firmalara incelemelerde bulundu, Uzakdoğu'nun en büyük doğal ilaç ve kozmetik markalarının üretim ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Heyet, Japonya'ya doğal ürün ihracatı konusunda görüşmelerde bulundu. ATB heyeti, Uluslararası Foodex Japan 2018 Fuarı'na da katılarak, dünyanın pek çok ülkesinden fuara katılan firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

KARDEŞ GÜNEY KORE İLE İŞBİRLİĞİ HEDEFİ

 

URGE heyeti, Japonya'nın ardından Güney Kore'nin Seul şehrinde Ekonomi Bakanlığı desteği ile ATB'nin ev sahipliğinde düzenlenen eşleştirme toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan ATB yönetim kurulu üyesi Cüneyt Doğan, Güney Kore ve Türkiye Cumhuriyeti arasında eskiye dayanan sıcak ilişkilerin Antalyalı firmalar ile Güney Koreli firmalar arasında da başlamasını diledi. Antalya'nın Güney Koreli turistlerce en faza tercih edilen Türk şehri olduğu ve Jeonju şehri ile kardeş şehir olduğuna dikkati çeken Doğan, ATB olarak Güney Kore ile geleneksel ve yöresel tarım ürünleri konusunda işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi. ATB URGE heyeti, Asya'nın en büyük kozmetik ürün toptancısı ve dünya markaları için üretim yapan firmalara da inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi.

 

Hüseyin Simav ve Cüneyt Doğan, Japonya ve Güney Kore ziyaretlerde Zeytinpark'ın zeytinyağı ve tıbbi aromatik bitkilerinden oluşan hediye paketi takdim etti.

 

ULUSLARARASI TİCARETİ GELİŞTİRELİM

 

ATB Başkanı Ali Çandır, 7. Meslek Komitesi'nin talebi üzerine Ekonomi Bakanlığı destekli URGE Projesi'ni başlattıklarını belirterek, ATB üyelerinin yurt dışı bağlantılarını sağlayarak ihracat potansiyelini artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Japonya ve Güney Kore'nin özellikle tıbbi aromatik bitki alanında iyi bir ihracat pazarı olduğuna dikkati çeken Başkan Çandır, "Antalya, tıbbi aromatik bitki, reçel, baharat, zeytinyağ konusunda son derece zengin bir şehir. Üyelerimiz bu ürünlerin üretimini gerçekleştiriyor, iç pazara sunuyor. Amacımız yerel zenginliğimizi URGE projesi aracılığıyla yurtdışına taşımak. Hem ülke ekonomisi hem şehrimizin ekonomisine katkı sağlamak. Ana hedefimiz uluslararası ticareti geliştirerek, ülkemize daha çok döviz kazandırmak" diye konuştu.Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kim, ABD'nin bölgede gerilimi tırmandırdığını savunarak termonükleer savaşın her an çıkabileceğini söyledi.

On yıldır iktidarda olan muhafazakar partinin yerini Liberal Demokratik Parti’ye bırakmasıyla Güney Kore yeni bir döneme giriyor.

JAPONYA'DA BULUNAN DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NUN RESMİ TEMASLARI SÜRÜYOR. ÇAVUŞOĞLU BUGÜN İLK OLARAK ÜLKENİN İŞ DÜNYASINDAN ÜST DÜZEY YETKİLİLERİ KABUL ETTİ…

26 MART 2018 PAZARTESİ REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI! BUGÜN EN ÇOK İZLENEN PROGRAMLAR HANGİLERİ? 26 MART 2018 PAZARTESİ REYTİNG SIRALAMASINDA…

Kaynak: Hürriyet

Editör: KanalV Editör 4

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.