Kanal V
Deniz Biyolojisi Müzesi’nin Yeni Sakinleri

Deniz Biyolojisi Müzesi’nin Yeni Sakinleri

Antalya sularında yeni görülmeye başlayan İndo-Pasifik kökenli iki tür, aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı, Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Büyükşehir Belediyesi, Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığına bağlı Deniz Biyolojisi Müzesi, Türkiye denizlerindeki biyolojik zenginlikleri ziyaretçilerle buluşturmaya devam ediyor. Akdeniz’e Süveyş Kanalı yoluyla girdiği düşünülen ve Antalya Körfezi'ne kadar ulaşan İndo-Pasifik kökenli aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı Deniz Biyoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Özellikle sularımızda gün geçtikçe daha sık görülmeye başlayan istilacı türlerle ilgili farkındalık oluşturmaya çalışan müzede sergilenen yabancı tür sayısı 45’e yükseldi.

Pasifik’ten Akdeniz’e uzanan yolculuk
Deniz Biyoloji Müzesi’nde ziyaretçilerini bekleyen aslan balığının bordo, pembe, siyah ve beyaz renklenmeleri olan uzun, dekoratif ve zehirli yüzgeçleri bulunuyor. Doğal yaşam alanı Hint ve Pasifik Okyanusları olan tür, şimdilerde istilacı bir tür olarak Akdeniz ve Antalya körfezinde kendini gösteriyor. Akdeniz’de ilk kez 1992 yılında İsrail kıyılarında görülen aslan balığı, bugün İskenderun Körfezi’nden Antalya Körfezi’ne uzanan kıyı şeridine yayılmış durumda.

Mavi papağan balığı
Mavi çizgili papağan balığı da Antalya sularında yeni görülen bir tür. Türkiye’de ilk kez 2013 yılında tespit edilen balığın ortalama boyu 50 santimetre. İndo-Pasifik kökenli balık, ilginç ve parlak rengi, morfolojisi nedeniyle balıkseverlerin ilgiyle takip ettiği bir tür olarak öne çıkıyor.

 

İHA


Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.