Kanal V
Çanakkale Ruhu Kemerde !

Çanakkale Ruhu Kemerde !

ANTALYA'nın Kemer ilçesinde Çanakkale Savaşı'ndan kalma malzemelerin sergilendiği sergi açıldı.

Kemer Belediyesi'nin desteğiyle Arslanbucak Düğün Salonu'nda Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi açıldı. Çanakkale Savaşı'ndan kalma tabanca, mermi, top, kıyafet, su ve yemek kapları, Türk bayrakları, ayakkabı ve kıyafetlerin sergilendiği müzeye öğrenciler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

Müze Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, Çanakkale Savaşı'nın 103'üncü yıldönümü dolayısıyla Türkiye turu yaptıklarını belirterek, 7 yıldır Türkiye'yi dolaştıklarını anlattı. Çanakkale'ye gidemeyenlerin ayağına Çanakkale Savaşı'nda kullanılan malzemeleri getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yürükaslan, "Müzede bine yakın malzeme var. Çanakkale'nin birçok bilinmeyenini barındırıyor. Bunları biraz daha tanıtmaya çalışıyoruz. Mesela gündeme gelmeyen bir malzeme var. Zehirli yıldızlar var. Düşman askerlerinin havadan attığı bir malzeme. Yere nasıl düşerse düşsün hep bir ucu havada kalacak şekilde yapılmış. Asker ona bastığı zaman ayakları kesiliyordu. Bu zehirli yıldızlar insanlık ve savaş suçu aletidir" dedi.

 

Türk askerlerinin tedavisi sırasında acıdan dillerini yutmaması için kullanılan acılı keçelerin de müzede yer aldığını kaydeden Yürükaslan, "Bunlar Çanakkale'nin uç noktalarıdır. Fazla bilinmez. 1 metrekareye 6 bin mermi düşüyordu. Bunların hikayeleri burada var. Taştan düğmeler var. Burada sosyal ve kültürel hizmet yapıyoruz" diye konuştu.

 

Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi 7 Nisan'a kadar açık kalacak.Bahçesaraylı 72 öğrenci Ankara ve Çanakkale’ye gitti

ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 102'İNCİ YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ANZAK TORUNLARI, ATALARINI ANDI. ÇANAKKALE'YE GELEN DÜNYA ÜLKELERİNİN GENÇLERİ ANMA TÖRENİ YAPARKEN, ANTALYA'DA…

Kaynak: Hürriyet

Editör: KanalV Editör 4

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.