Hestourex
26 Mart 2019, Salı

AÜ'de Küresel Isınma Konferansı Düzenlendi

AÜ'de Küresel Isınma Konferansı Düzenlendi

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi'nde 'Küresel Isınma ve Biyolojik Çeşitliliğe Etkileri' konulu bir konferans düzenlendi.

Fen Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa, Akdeniz Üniversitesi Biyoloji Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Kani Işık konuşmacı olarak katıldı. Konferansı, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Aksoy, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. İhsan Bulut, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci takip etti. Konferansta, küresel ısınmanın ortaya çıkış sebepleri ve biyolojik çeşitliliğe etkilerini anlatan Prof. Dr. Kani Işık, günümüzde küresel ısınmanın öneminin yeterince kavranamadığını belirtti.

 

100 YILDIR ISI ARTIYOR

 

Küresel ısınmanın son 100 yıldır gittikçe yükseldiğini ifade eden Prof. Kani Işık, “Özellikle fosil yakıtların kullanılması, atmosfere yüksek miktarda sera gazı bırakılmasına neden oluyor. Atmosferdeki sera gazlarının etkisiyle önce küresel düzeyde sıcaklıklar artıyor, buzullar eriyor, deniz seviyeleri yükseliyor, deniz suyu ısınıyor, deniz ve okyanus akıntıları zayıflıyor, suların asitlik derecesi artıyor. Bu süreçler hep birlikte, yerel ve küresel ölçeklerde iklim değişikliğine yol açıyor. Bu değişim nedeniyle, pek çok canlı türünün daha önce alışageldiği ve neslini sürdürdüğü yaşama ortamları bozuluyor, yok oluyor" dedi.

 

BİYOÇEŞİTLİLİĞİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

 

Küresel ısınmanın biyoçeşitliliğe olumsuz yönde çok büyük etkileri olduğunu belirten Prof. Dr. Kani Işık, “Yaşama ortamı yok olunca orada yaşayan ve besin zincirinde yer alan canlılar da yok oluyor. Eğer, bir ekosistemde yaşayan canlıların kendi aralarında ve ayrıca canlılar ile cansızlar arasında, durmadan süregelen çeşitli doğal etkileşimler yoksa, oradaki canlıların nesli, bir kaç kuşak içinde yok olmaya mahkumdur. Bu da demektir ki; bir türün yok olması domino etkisi göstererek, zincirleme pek çok başka türün yok olmasına yol açacaktır" diye konuştu.

 

Prof. Dr. Kani Işık, biyolojik çeşitliliğin yerkürede yaşayan canlılar için yaşamsal önemde hizmetler yaptığını ifade etti. Prof. Dr. Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Soluduğumuz oksijenin üretilmesinden meyve çiçeklerinin tozlaşmasına, değişik hastalıkların önlenmesinden toprağın verimli hale gelmesine kadar, çevremizdeki süreçlerin ve olayların çoğu, bu ekolojik hizmetler sayesinde devam etmektedir. Kısacası, biyolojik çeşitlilik bozulursa ekolojik hizmetler yerine getirilemeyecek, beslenme zinciri ve canlılar arası dengeli ilişkiler bozulacaktır. Bu süreçte, insan türü de dahil, tüm canlı türleri zarar görecek, hatta bazılarının nesli zamanla tükenecektir."

 

Prof. Dr. Kani Işık, sera gazı üreten fosil yakıtların kullanımının zamanla azaltılıp en aza indirilmesi, güneş, rüzgar, hidroelektrik gibi çevre dostu enerjinin yaygınlaştırılması üzerine hazırlanan uluslararası düzeyde raporlardan, sözleşme ve anlaşmalar hakkında da bilgi verdi. Prof. Dr. Işık, "Son iki yüz yıllık zaman dilimi içinde nesli tükenen türlerin sayısının, insan türü ortaya çıkmadan önceki son iki yüz milyon yıllık zaman diliminden kat kat fazla olduğu tahmin edilmektedir" dedi.

 

Katılımcıların ilgiyle takip ettiği konferans, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Aksoy'un, Prof. Dr. Kani Işık'a plaket ve çiçek takdim etmesiyle sona erdi.

İAÜ TTPYO'ya 3 ödül birden İAÜ TTPYO'ya 3 ödül birden

AÜ’den Tekerlekli Sandalye bağışı AÜ’den Tekerlekli Sandalye bağışı

AÜ’de Matematik Olimpiyatları’nın 22’incisi düzenleniyor AÜ’de Matematik Olimpiyatları’nın 22’incisi düzenleniyor

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Kaynak: Hürriyet

Editör:


Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Küresel ısınma

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.