Kanal V
Antalya'da Maden Sahaları İncelendi

Antalya'da Maden Sahaları İncelendi

Antalya’nın Korkuteli ilçesi’nde bulunan maden işletme rehabilitasyon sahaları incelendi.

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, Orman İşletme Müdürü Hülya Güney, Sayıştay denetçileri Korkuteli ilçesi Varsak yaylası, Sülekler, Çaykenarı ve Taşkesik Mahallesi’ndeki rehabilitesi yapılan maden sahalarında incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından Türk, maden sahalarının durumlarına göre rehabilite edildiğini söyledi. Türk, “2014-2018 yıllarını kapsayan eylem planı ile yaklaşık 450 dönüm alanda çalışma yapıldı. Eylem planı ile madencilik faaliyetleri ile bir taraftan ülke kalkınmasına katkı sağlanırken, diğer taraftan bunun çevreye etkisinin en aza indirgenmesi ve toplumsal desteğin oluşmasına katkı sağlanması hedefleniyor” dedi.

Eylem planı kapsamında 2014-2018 yılları arasında Korkuteli Orman İşletme Müdürlüğünde toplam 4 maden sahasında 450 dönüm alan rehabilite edildi.Alanya Belediyesi, yol, asfalt, dolgu, altyapı, üstyapı, inşaat, beton hizmetlerinde kullanacağı kum ve çakıl gibi ham maddeyi üretecek, kırma-eleme…

Hangi bölgede, hangi madenlerin olabileceğini gösterecek Türkiye'nin jeokimya haritası için, 55 bin numune toplandı.

Bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen maddeden, çatı yalıtımında kullanılmak üzere radyasyon ve güneş ışınlarını geçirmeyen kauçuk membran üretildi.

Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.