Kanal V
Antalya Keşif Ekibi Sufi Yolu'nda

Antalya Keşif Ekibi Sufi Yolu'nda

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Finike Belediye Başkanı Osman Sarıoğlu, Antalya Keşif ekibi ve bölgeden vatandaşlar ile birlikte 'Sufi yolunda yürüyoruz' etkinliği çerçevesinde Eroğlu Nuri kabrini, Abdal Kâfi ve Bedir Hazretleri mezarlarını ziyaret etti.

Yaklaşık 7 ay önce Batı Antalya'da, Antalya’nın kültürel derinliğini Türkiye ve Dünya’ya anlatmak ve anlamak amacıyla başlatılan Sufi Yolu Projesi, Elmalı'dan Finike’ye, Korkuteli’den Kumluca'ya kadar uzanan bir you kapsıyor. Sufi Yolu Projesi ile bu yol üzerinde bulunan değerler canlandırılmak ve kadim tarihten günümüze gelen eserler yaşatılmak ve yarınlara aktarılması amaçlanıyor.
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Alacadağ'ın 2 bin metrelik zirvesinde Kumluca ve Finike ovalarının görüldüğü Eroğlu Nuri'nin kabrinin bulunduğu noktada sufi yolu hakkında bilgi verdi. Finike'den Elmalı’ya uzanan Sufi Yolu Projesi konusunda da çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Uslu, "Sufi Yolu, Eroğlu Nuri, Bedir Hazretleri'den ve Abdal Kâfi'den, Abdal Musa'ya, Vahabi Ümmi, Sinan-ı Ümmü, Niyazi Mısri’ye, uzanan manevi değerlerimizin bulunduğu gönül ve mekan yoludur. Manevi değerlerimizden Alacadağ'ın zirvesinde kabri bulunan Eroğlu Nuri'de bu gönül yolunda bir duraktır. Biz bu değerlerimizi hatırlamak ve hatırlatmak, manevi ve kültür dünyamızın zenginliklerini hissetmek ve hissettirmek için bugün buradayız. Çabamız Kendi şehrimizin her özelliğini keşfetmek. Hedefimiz Eroğlu Nuri'nin ‘Sev, sevil, sevdir’ sözleriyle anlattığı medeniyetimizi paylaşmak. Herkesi bu güzellikleri görmek, kültürü hissetmek için Sufi yoluna bekliyoruz" dedi.
Grup ardından Selçuklu camiini ve Saklısu bölgesinde bulunan tarihi noktaları ziyaret etti.


Kaynak: İHA

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.