Kanal V

'Yeni Hayata Merhaba' Paneli

MURATPAŞA BELEDİYESİ "ORGAN VE DOKU BAĞIŞI HAFTASI" DOLAYISIYLA "YENİ HAYATA MERHABA" PANELİ DÜZENLEDİ. PANAELE KATILAN DOKTORLAR ORGAN BAĞIŞ KONUSUNDA DUYARLILIK ÇAĞRILARINDA BULUNDU.

Muratpaşa Belediyesi tarafından, "Organ ve Doku Bağışı Haftası" kapsamında "Yeni Hayata Merhaba" adlı panel düzenlendi.

Belediye Kültür Salonu'nda düzenlenen panelde, deneyimli doktorlar organ ve doku bağışıyla ilgili bilgi verdi ve yaptıkları nakilleri anlattı.

Prof. Dr. Bayezid, dünyada ilk nakil denemelerinin "köpekten köpeğe kalp nakli" şeklinde yapıldığını söyledi ve dünyada ilk kalp naklinin aya gitmek kadar ses getirdiğini kaydetti.

Bayezid, kalp yetmezliği hastalarına yardımcı dolaşım cihazları ve yapay kalp nakli uygulamalarına rağmen gerçek anlamda tedavinin kalp nakli olduğunu belirtti.

Dünyada ilk kadavradan rahim, Türkiye'de ise ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ise damarların birleştirilerek pıhtı atmadan kan akışının sağlanmasının büyük bir buluş olduğunu ve bundan sonra organ nakillerinin başladığını vurguladı.

Prof. Dr. Alihan Gürkan ise Türkiye'de organ bağış oranlarının hala düşük olduğunu ve bizzat kendi şahit olduğu bir nakil hikayesini paylaştı. 


Haber'e ait Video


Akdeniz Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Bayezid, Türkiye’de sadece Akdeniz Üniversitesinde aynı anda iki nakli…

9 Kasım 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

9 Kasım 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.