Kanal V

Üniversiteli Handenur Azamiyle Engelini 'MAT' Etti

İSTANBUL'DA YAŞAYAN BEDENSEL ENGELLİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ HANDENUR ŞAHİN, SATRANÇTA ELDE ETTİĞİ ŞAMPİYONLUKLARLA ENGELLİLERE UMUT OLMAK İSTİYOR. ŞUAN 20 YAŞINDA OLAN MİLLİ SPORCU HANDENUR ŞAHİN 10-11 YAŞINDAKİ ENGELLİ ÇOCUKLARDA 'BEN DE SATRANÇ OYNAYABİLİRİM, ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLİRİM' UMUDU UYANDIRMAYA ÇALIŞIYOR.

Spinal Müsküler Atrofi yani SMA hastalığı nedeniyle bedensel engelli olan milli sporcu Handenur Şahin, 10 yaşındayken başladığı satrançta elde ettiği başarılarla engellilere umut olmak istiyor.

İstanbul'da yaşayan Handenur, SMA hastalığının ilerlemesiyle 5 yaşından sonra tekerlekli sandalyede hayatını sürdürmeye başladı. 

Şahin, okulunda açılan satranç kulübüne katılma isteğinin, okula adapte olamayacağı endişesiyle ailesi tarafından ilk başta kabul edilmedi. Ailesini bir yıl sonra ikna edebilen Handenur Şahin, öğrendiği santrançta çeşitli başarılara imza attı. 

Handenur bununlada yetinmedi.

Handenur Şahin, eğitim hayatını da Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde başarılı bir şekilde sürdürüyor.

"Umut uyandırmaya çalışıyorum"

Hedefi A Milli takıma girmek olan milli sporcu, engelli küçük çocuklara başarılarıyla örnek ve umut olmak istiyor.

Üniversite eğitimini başarıyla sürdüren ve Fransızca hazırlık sınıfını 82 ortalamayla sınıf birincisi olan Handenur Şahin, geçen yıl da ilk sınıfı 3,81 ortalamayla bölüm birincisi olarak tamamladı.


Haber'e ait Video


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Engelli Mola Evleri Projesi'ni 3 pilot okulda başlatarak hayata geçiriyor.

Türkiye işitme Engelliler Futbol Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde İngiltere ile Antalya’da oynayacağı maçın hazırlıklarını Manavgat’ta sürdürüyor.

12 Ekim 2017 tarihinde Türkiye ve Antalya gündeminde başlıca öne çıkan gelişmeler.

12 Ekim 2017 tarihinde dünyada yaşanmış başlıca olaylar.

Etiketler


HABERE YORUM YAZIN

CAPTCHA security code

sanalbasin.com üyesidir
antalya haber, antalya gündem, antalya olay, antalya haberler, antalya olaylar, haber antalya.